Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ÇORUM’UN ŞER’İYYE SİCİLLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Çorum Belediyesi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden aldığı Çorum Şer'iyye Sicilleri'ni günümüz Türkçesine çevirerek kitaplaştırdı.

Çevrilen 16 defter ve yaklaşık 5 bin sayfadan oluşan orijinal metinlerin konu başlıklarından oluşan kataloglar, 2 cilt halinde yayın hayatına kazandırıldı. İller arasında Şer'iyye Sicilleri'nin tamamının çevrildiği tek il Çorum oldu.

Çorum tarihinin belgeler arasında saklanmayacağının altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Çorum ile ilgili kitap yazan herkese kapımız açık. Çorum'da kültürel alanda yapacağımız her katkı, gelecek nesillerimize bırakacağımız miras olacaktır. Kültürel değerlerimizi korumak ve bu değerlerimizi gelecek nesillerimize aktarmak boynumuzun borcudur. Çorum'u en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmanın en güzel yolu bu tür kitapları bastırmaktır. Bugüne kadar Belediyemiz 42 eseri bastırarak kent kültürüne önemli katkılar sağlamıştır. Bundan sonra da bu tür faaliyetlerimiz aralık vermeden devam edecektir." dedi.

Çorum Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında 42 kitap bastırıldı. Çorum'da 19 yazarın kitabının basımı yapılırken, bazı eserler kentin geçmiş tarihini gün yüzüne çıkarıyor. Bastırılan kitapları Kent Arşivi bünyesinde vatandaşlara ulaştıran Belediye, Türkiye'de ilk defa Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden 'Şer'iyye Sicilleri'ni alarak kitaplaştırdı. Şer'iyye Sicilleri ile kentte meydana gelen olayları belgeleri ile öğrenme fırsatı sağlanırken, Çorum'a has şive, türküler, örf-adet, gelenek, görenek, eski fotoğraflar ve şehir tarihini anlatan 42 eser kitaplaştırıldı.

Şer'iyye Sicilleri Çevirileri (35 Cilt), Çorum Gazetesi Çevirileri (2 Cilt), Uluslararası Osmanlıdan Cumhuriyete Çorum Sempozyumu (3 Cilt), 7-8 Hasan Paşa, Aşık Paşa Oğlu Elvan Çelebi, 1897'den 1979'a Çorum Geçmiş Zaman Halleri, Çorum Tarihine Ait Derlemelerim İhsan Sabuncuoğlu, Çorumlu Dergisi 1938-1946 Yılları Arası (3 Cilt), Çorumlu Şehitler Ve Şehitlik Albümü, Çorum İli Aşıklık Geleneği Ve Aşık Rıfat Kurtoğlu, Madalyon Mahmut Tunaboylu, Geleneksel Meslekler, Geleneksel Oyunlar, Çorumda Aşık Sanatı, Geleneksel Kutlamalar, Milli Mücadele Döneminde Çorum, Çorum Camii Ve Mescidleri, Milli Mücadele Döneminde Çorum, Çorum Evliyaları Tezkire-İ Makamat, Sahabe Evliya Ulema Yurdu Çorum, Anadolu'da Bir Köy Odası Hatışoğlu Konağı, Çorum Ulu Camii Ve Vakıfları, Yanacak Mıyız Donacak Mıyız Karikatür Kitabı, Çorum'un İlk Belediye Reisi Mazlumoğlu Hacı Halil Ağa, Bir Mustafa Kemal Düşünüyorum 10 Kasım, Milli Manevi Değerlerimiz, Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Çorum Yöresi, Çorum Ağzı Sözlüğü, Tarihe Işık Tutan Çorum Fotoğrafları, Erdoğan Oruç Karikatürleri, Hititler Karikatür Kitabı, İmgesel Yemekler, Halk İnançları, Köy Seyirlik Oyunları, Çorumlu Şairler, Ninniler Kargışlar, Çorum Tarihi 5.Hitit Festivali Komitesi, Özürlüler Kanunu Kitabı, Ressamlar buluşması Katalogu, Çorum Kültür Tarihinde Tasavvuf Geleneği, Çorum Şeriye Sicilleri Katalogları, 20. Asırda Çorum Tarihinden Notlar.


AA  24.01.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.