Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ŞAKİR ECZACIBAŞI’NA VEDA

Eczacıbaşı, Teşvikiye Cami'nde öğleyin kılınacak namazın ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Çektiği fotoğraflar ve filmlerinin yanısıra, yazarlığıyla da bilinen Şakir Eczacıbaşı, kültür ve sanatın kurumlaşmasına önemli katkıda bulundu.

1929 yılında İzmir’de doğan Şakir Eczacıbaşı, Londra Üniversitesi’nde eczacılık öğrenimi gördü.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre gazetecilik yapan ve çeşitli dergiler yayımlayan Eczacıbaşı fotoğrafçılık ve sinemayla da ilgilendi.

1964 yılında Avrupa Konseyi’nin "Kültür Filmleri Ödülü’’nü kazanan Şakir Eczacıbaşı, çok sayıda sergi açtı ve 1968’den bu yana ’Eczacıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları’nı çıkardı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Şakir Eczacıbaşı, Bernard Shaw’dan "Gülen Düşünceler", Oscar Wilde’dan "Tutkular, Acılar, Gülümseyen Deyişler" adıyla iki ayrı derleme kitap yayımladı.

Şakir Eczacıbaşı kendi grubunda Genel Müdürlük, İcra Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığının ardından 1996 yılında iş yaşamından ayrıldı.

Fransa’nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ve "Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilen Eczacıbaşı, 1993’ten bu yana, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyordu.

81 yaşında hayatını kaybeden Şakir Eczacıbaşı için, İstanbul Kültür Merkezi’nin Şişhane’deki yeni binasında basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Şakir Eczacıbaşı’nın, iş, kültür ve sanat hayatına katkılarının Türkiye için bir kazanç olduğu vurgulandı.

Şakir Eczacıbaşı’nın cenazesi, bugün (26.01.2010) Teşvikiye Cami’nde öğleyin kılınacak namazın ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.


Sanatsal Haber  26.01.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.