Çanakkale Onsekiz Mart Üniversi..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

FIRÇALAR, ÇANAKKALE SAVAŞLARINI ANLATACAK

ÇOMÜ ile Gallipoli Memorial Clup tarafından düzenlenen, "5. Çanakkale Resim Yarışması"na başvurular sürüyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile genel merkezi Avustralya’nın başkenti Sidney’de bulunan Gallipoli Memorial Clup tarafından düzenlenen, "5. Çanakkale Resim Yarışması"na başvurular sürüyor.

Avustralya ve Türkiye’de yapılan yarışmalarda birinci olan eserler, 2015 yılında, savaşın 100. yıl dönümünde Sidney’de açılacak Gallipoli Müzesi’nde sergilenecek.

Yarışmanın organizasyonuna katkıda bulunan eski Sidney Başkonsolosu Niyazi Adalı, Çanakkale Resim Yarışması’nın Türkiye’de 2006, Avustralya’da 2005 yılından bu yana düzenlendiğini söyledi.

Çanakkale Savaşları’nın insanlığa miras bıraktığı evrensel barış, özgürlük, vatan sevgisi, dostluk, dayanışma, cesaret ve sadakat temalarının işlendiği yarışmaya, Çanakkale Onsekiz Mart, İstanbul Işık, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ile Hacettepe Üniversitesinin destek olduğunu bildiren Adalı, Avusturya’daki yarışmanın da aynı temayla düzenlendiğini kaydetti.

Türkiye’deki yarışmaya katılmak isteyenlerin eserlerini ÇOMܒye gönderdiğini, resimlerin burada toplandığını anlatan Adalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eserler, Mart ayında jüri tarafından değerlendiriliyor ve 18 Martta yani savaşın yıl dönümünde Çanakkale’de ilk sergi açılıyor. Daha sonra 2’şer ay ara ile aynı sergi İstanbul ve Ankara’da izlenime sunuluyor. Geçtiğimiz yıl 80 resim değerlendirmeye alındı. Bu yıl da benzer sayıda katılım bekliyoruz. Türkiye’deki yarışmaya Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’de oturan Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları da başvurabilir."

Birinci olan eserler, savaşın 100. yılında sergilenecek
Adalı, her iki ülkede düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin toplanarak, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümünde Avustralya’nın Sidney şehrinde açılacak Gallipoli Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.

Sidney’deki savaş müzesinin iki ülke arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğini dile getiren Adalı, "Gallipoli Müzesi, iki ülkeye ve dünyaya kalıcı bir eser kazandıracak. Bu müze çok modern bir müze olacak. Müzeye girenler Çanakkale Savaşı’nı yaşayacaklar" diye konuştu.


AA  28.01.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.