Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

DÜŞLERLE GERÇEKLERİ BİRBİRİNE KARIŞTIRANLARA…

Jonathan Safran Foer’in düşlerle gerçekleri birbirine karıştıranlara ve kalabalıkların içinde yapayalnız olanlara, hayata ve hayatta kalmaya dair klasiği 'Her Şey Aydınlandı' Türkçe'de.

Amerikalı genç bir yazar elinde solmuş bir fotoğrafla Ukrayna’ya gelir. Elli yıl önce dedesini Nazilerden kurtardığını düşündüğü bir kadının izlerini aramaktadır. Arayışında kendisine eşlik edenler ise “tuhaf” biçimde yabancı dil konuşan çevirmeni Alex; savaşın ardından yaşamayı hazmedememiş, melankoliden kör olduğunu iddia eden yaşlı ve yol iz bilmeyen bir şoför ile şoförün aklından rahatsız, gören göz köpeği Sammy Davis Junior Junior’dur. Arayış derinleştikçe aradıkları şeyler giderek bulanacak, hayatın olağan gözüken perdeleri ardında bulabildikleri şeyler ise dünyalarını değiştirecektir.

1977 doğumlu Jonathan Safran Foer’in tüm dünyada büyük ilgi gören bu ilk romanı; ilerlemek için geriye dönmek zorunda kalanlara ve geçmişinden kaçanlara, yaşamın pusu altında gizlenen muazzam gerçekleri arayanlara ve sırlarının gölgesinde yaşamaya çabalayanlara, düşlerle gerçekleri birbirine karıştıranlara ve kalabalıkların içinde yapayalnız olanlara, hayata ve hayatta kalmaya dair bir şimdiki zaman klasiği.

“Gösterişli, Zekice... Beni Çok Güldürdü.” (Susan Sontag)

''Tam adım, Alexander Perchov. Ama tüm arkadaşlarım bana Alex der çünkü bu, tam adımın söylemesi daha kısa halidir. Annem bana ‘Alexi-delirtme-beni!’ der çünkü hep delirtirim onu. Onu neden delirttiğimi merak ediyorsanız söyleyeyim: çünkü sürekli arkadaşlarımla bir yerlerdeyimdir ve feci nakit saçıyorumdur ve bir anneyi delirtecek daha bir sürü şey yapıyorumdur. Babam, yazın bile kafamdan çıkarmadığım kürk yüzünden bana Şapka derdi. Bunu kesti çünkü ona, bana böyle demeyi kesmesini emrettim. Kulağıma çocukça geliyordu ve ben kendimi daima çok iktidarlı ve üretken bir erkek gibi görmüşümdür. Çok, çok kızım var benim, inanın ve hepsi beni başka isimle çağırır. Bir tanesi bana Bebeğim der; bebek olduğumdan değil, bana baktığı için. Bir diğeri bana Gece Boyu der. Neden böyle diyor, söyleyeyim mi?” (Kitaptan)

“Otomatik Portakal gibi marifetli bir dille yazılmış, Boyalı Kuş kadar dehşet verici, Candide kadar coşkun ve tuhaf bir kitap: Her Şey Aydınlandı. Görünürde birbirinden farklı, üç harika öykü anlatıyor. Okuduğunuzda yepyeni bir şeylerin ateşiyle karşılaşacak, değişeceksiniz.” (Washington Post)


NTVMSNBC  6.02.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.