Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

AŞK VE İKTİDAR HESAPLAŞIYOR…

Dünya üzerinde yapılmış kaç savaşın arka planında aşk vardı? Tarihe yön vermiş 45 liderin yaşadığı aşk ve birlikteliklerin, onların hayatları üzerindeki rolüne eğilen 'Tarihi Liderler ve Aşkları'nda aşk ve iktidar hesaplaşıyor.

Tarihe yön vermiş 45 liderin yaşadığı aşk ve birlikteliklerin, onların hayatları üzerindeki rolüne eğilen bir çalışma olan 'Tarihi Liderler ve Aşkları' İkaros Yayınları’ndan çıktı.

Kitap liderlerin aşkları paralelinde tarihin akışına, yıkılan ve kurulan imparatorluk ve krallıkların serüvenine, modern devletlerin katmanlarına da ışık tutmaya çalışıyor. Yaşanan aşkların liderlerin özel hayatlarında ve bireysel dünyalarında nelere yol açtığının yanında devletlerin ve toplumların aşkın yarattığı fırtınalardan nasıl etkilendiğini de bir araştırma sonucu gibi gözler önüne seriyor.

Kitabın önemli özellklerinden biri de, Türkiye’de daha önce yayımlanmış olsun veya olmasın neredeyse hiçbir kitapta aşk özeline girilmemiş II. Edward, Kraliçe I. Victoria, Vladimir İlyiç Lenin, Winston Churchill, Josef Stalin, Lev Troçki, Benito Mussolini, John F. Kennedy, Eva Peron, Fidel Castro, Nelson Mandela gibi liderlere ait çoğu gizli olan bu yönlerin ele alınıyor olması.

“Aşk mı, iktidar mı?” sorusuna verilen “yaşanmış yanıtlar”ı içinde barındıran kitapta liderler kronolojik bir tarih dizini ile sunulmuş. Yer alan liserler veaşkları arasında Nefertiti, Ramses, Gotama Buddha, Büyük İskender, Spartaküs, Kleopatra & Jül Sezar & Marcus Antonius, Neron, Atılla, Justinyen & Theodora, Cengiz Han, II. Edward, VIII. Henry & Anne Boleyn, Kraliçe ı. Elizabeth, Kanuni Sultan Süleyman & Hürrem Sultan, Şah Cihan & Mümtaz Mahal, Çar I. Petro & Çariçe I. Katerina & Baltacı Mehmet Paşa, Napoléon Bonaparte, Abraham Lincoln, Kraliçe I. Victoria, Mahatma Gandhi, Vladimir İlyiç Lenin, Winston Churchill, Josef Stalin, Lev Troçki, Mustafa Kemal Atatürk, Benito Mussolini, Adolf Hitler, Mao Zedung, Juan Domingo Peron & Eva Peron, John F. Kennedy, Nelson Mandela, Şah Muhammet Rıza Pehlevi & Prenses Süreyya, Fidel Castro, Che Guevara, Prenses Diana yer alıyor.

Öte yandan kitap; Stalin’in karısı Nadya’nın intiharından Adolf Hitler’in iktidar sürecine, aşk ilişkisi yaşamış olduğu yedi kadından yedisinin de intihar girişiminde bulunmasına kadar; aşk, iktidar ve faşizm ilişkisi üzerine bireysel ve toplumsal farklı bir bellek oluşmasını sağlamayı da hedefliyor.


Sanatsal Haber  16.02.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.