Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

PERİ MASALLARINDAN KANALİZASYONA…

Fantastik edebiyatın son dönemdeki önemli isimlerinden China Miéville'in 'Kral Fare' adlı romanı ilk kez Türkçe'de...

Birileri, Saul’ün babasını öldürüyor ve suçunun cezasını çekmeyi Saul’e bırakıyor. Ancak kentin atıkları arasından çıkan bir gölge, cezaevindeki hücresine gizlice girerek Saul’ü özgürlüğüne kavuşturuyor. Bu gölgenin adı Kral Fare. Londra’nın görünen yüzünün arkasındaki gece dünyasında, kanalizasyonlarda ve varoşlarda, kokuşmuş mekânlarda dolaşarak, Saul, gerçek kişiliğini bulmak zorunda...

Fantastik edebiyatın genç sesi China Miéville imzalı 'Kral Fare', “düş, peri masalı ve bir dedektif öyküsü özelliklerini bir araya getirerek” okuru “peri masallarındaki bahçelerden çıkarıp kanalizasyonlara götürüyor”.

“Çarpıtılmış şehir efsanesi ile çağdaş gotik dehşetin ilginç bir karışımı olan Kral Fare, Miéville’i göz ardı edilemeyecek bir yazar olarak tanımamızı sağlıyor. ” The Times

“China Miéville, İngiliz fantezisinde yeni ve şaşırtıcı bir ses. Hem eski hem de şehrin geleceğinin bir parçası olan Jungle Londra’sı için yeni bir dil yaratıyor.” Christopher Fowler

Türkçe'de ilk kez yayınlanan 1972 doğumlu yazar China Miéville'in peş peşe yayınladığı romanları büyük yankılar yarattı, bilim kurgu alanındaki çok sayıda saygın ödüle değer görüldü. Romanları İngilizce dışında başta Almanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve İtalyanca olmak üzere pek çok dünya diline çevrildi ve çevriliyor.

TUHAF BİR KURGU...
Miéville, yarattığı fantastik edebiyatı tuhaf kurgu (weird fiction) olarak tanımlıyor. Fantastik edebiyatı ticarileşmeden ve tutucu klişelerden kurtarmayı amaçlayan Miéville’in politik duruşunu, fantastik romanlarından takip edebilmek mümkündür. Okul yıllarında edindiği Marksist tutum romanlarında olduğu kadar, edebiyatla ilgili kuramsal duruşunda da belirgin.

İlk romanı Kral Fare 1998 yılında yayınlandığında, eleştirmenlerce “İngiliz fantezisinde yeni ve şaşırtıcı bir ses” olarak nitelendirildi. China Miéville, bir eleştirmene göre “gerçek bir büyücü, bir sihirbaz, bilim adamı ve şairin güçlü bir karışımı…”

Miéville'in romanları: Perdido Street Station (2000), The Scar (2002), Iron Council (2004), Un Lun Dun (2007), The City & the City (2009).

Yordam Kitap tarafından yayınlanan 'Kral Fare’yi Türkçe'ye Güler Siper çevirdi. Miéville’in diğer romanları da önümüzdeki aylarda Yordam Kitap etiketiyle Türkçe'de olacak.


Sanatsal Haber  20.02.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.