Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

NUTUK, TIPKI BASIMIYLA OKURLARLA BULUŞTU

İstanbul Ticaret Odası, Atatürk'ün 1927'de TBMM'de okuduğu ve ilk basımı eski harflerle yapılan Nutuk'un tıpkı basımını yayımladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1927 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası 2. Kurultayı’nda TBMM’de okuduğu ve ilk basımı eski harflerle yapılan Nutuk’un tıpkı basımını ve bugünkü harflere aktarımını yayımladı.

İTO’nun yayını, Atatürk’ün kontrolü altında çıkan ilk nüshanın tıpkı basımı ve bugünkü harflere aktarılmış halinin birlikte basılmasıyla, bir ilk olma özelliği taşıyor. Kitapta Atatürk’ün kullandığı 10 harita da yer alıyor.

İTO Müşavirleri Şefik Memiş ve İsmail Şen tarafından hazırlanan ’Nutuk/Gazi Mustafa Kemal Tarafından’ adlı eserin akademik danışmanlığını Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Yrd. Doç. Dr. Recep Ahıskalı yaptı.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Atatürk’ü daha iyi anlamak için orijinal kaynaklardan okumak gerektiğini vurgulayarak, yayınla ilgili şu ifadeleri kullandı:
’’Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur ve bugün varsak onu sağlayan en önemli şahsiyet şüphesiz ki O’dur. Yarını doğru inşa etmek için de O’nun fikirlerine her türlü sapmadan, yanlıştan ve yönlendirmeden azade bir şekilde ulaşmak çok önemli. Biz bu nedenle Nutuk’u tıpkıbasım-çevrimyazı olarak bastırdık.’’

Atatürk’ün üç ayda hazırladığı Nutuk, 1919-1927 arasındaki olayları konu alıyor ve savaşları, siyasi gelişmeleri, devrimleri belgelerle anlatıyor.

Nutuk Yazılırken...
Atatürk, Nutuk’u yazımı sırasında 22-23 Mayıs 1927 gecesi kalp spazmı geçirmişti. Falih Rıfkı Atay, Atatürk’ün Nutuk’un yazımındaki temposunu şöyle anlatıyor:
’’Nutuk’u Çankaya Köşkü’nde yazmaktaydı. Bu köşk üç oda bir salon, eski bir bağ eviydi. Yağmur yağınca tavan akardı. Akan yerlere leğenler konulmuştu. Akmayan köşeye konulan bir koltuğa oturmuş, yanı başında su dolu bir leğen, elindeki pamuğu suya batırıp gözüne örtüyordu. Yorgunluktan gözünü açamaz hale gelmişti. Yaverler 8 saatte bir değişiyor ama o yerinden kımıldamıyordu.’’


AA  1.04.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.