Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

İKİ BÜYÜK EDEBİYATÇI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Dünyaca ünlü iki edebiyat ustası Günter Grass ve Yaşar Kemal, İstanbul'da buluştu. İki dev isim birbirine övgü yağdırdı.

Dünyaca ünlü iki edebiyat ustası Günter Grass ve Yaşar Kemal, İstanbul’da buluştu.

İki usta kalem, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse ettiği "Kültür Köprüleri" programı kapsamında Goethe Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen "Avrupa Edebiyatı Türkiye’de-Türkiye Edebiyatı Avrupa’da" projesinin Türkiye’deki son durağı olan İstanbul’da bir araya geldi.

"İkimiz de Taşradan Geldik"
Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşen buluşmada konuşan Grass, Yaşar Kemal’in de kendisi gibi taşradan geldiğini, bütün bu deneyimlerini edebiyata dönüştürdüklerini söyledi.

Grass Yazar Sorumluluğuna Değindi
"Bir yazar çoğunluğun değil, azınlığın düşüncelerini yerine getirmelidir" diyen Grass, edebiyatın geçmişi canlı tutmak gibi bir görevi olduğunu kaydetti. .

"Yaşar Kemal Bana O Kadar Yakın ki..."
Grass, Yaşar Kemal’e Almanya’da ’’Barış Ödülü’’nü vermeyi kabul ettiğini belirterek, "Bana o kadar yakın, o kadar aşinaydı ki... Kendimi sanki onun memleketlisi gibi hissetmiştim. Ödül törenindeki konuşmamın dörtte üçünde onun kitaplarından alıntılar yaptım. Yaşar Kemal, ’Türk edebiyatının okulu cezaevidir’ demişti. Bunda bir gerçek yatmaktadır" diye konuştu.

Grass, Türkiye’nin AB Üyeliği İçin Berlusconi’ye Gönderme Yaptı
Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olup olmamasının tartışıldığına işaret eden Grass, "AB kriterlerini Berlusconi yönetimindeki İtalya’ya uyguladığımızda " ’Bu ülke AB’ye dahil olmalı mı, olmamalı mı?’ sorusu ortaya çıkar" dedi.

Yaşar Kemal: "Grass Kelleyi Koltuğa Alan Bir İnsan"
Yaşar Kemal de konuşmasında, Grass’ı "kelleyi koltuğa alan bir insan" olarak tanımlayarak, şunları söyledi:
"Ben de o zamanlar çok hapse giriyorum, iş bulamıyorum. Onu tanıdım, ’bir kardeşim var benim bu dünyada’ dedim. Ben Çukurovalıyım, o da benim gibi bir kasabalı. İkimiz de memleketimizi bırakmadık. Ben İstanbul’a geldim, yine Çukurova’yı yazdım" şeklinde konuştu.

Kemal: "Benim İçin İnsan Kötü Değildir, İnsanları Koşullar Kötü Yapar"
Kemal, Anadolu’yu gezerek birçok ilde ağıtları topladığını, insanları sevmeyi böyle öğrendiğini belirterek, "Benim için insan kötü değildir, insanları koşullar kötü yapar" dedi.

Cuntz: "Herkesin Avrupası"
Türkiye-Almanya Kültür Forumu Sözcüsü Osman Okkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin açılışında konuşan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz da Grass ve Kemal’in 21. yüzyılda yaşananlara tanıklık ettiğini ifade etti.

"20. yüzyılın Avrupa’daki en büyük başarı Avrupa Birliği idi’’ diyen Cuntz, Avrupa’nın "herkesin Avrupası" ve pek çok kültürün var olacağı bir program olduğunu kaydetti.


AA  16.04.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.