Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

EFSANE RESSAM BOTERO GELİYOR

Pera Müzesi, Kolombiyalı efsane ressam Fernando Botero'yu 4 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında ağırlayacak.

Haziran 2005'de kapılarını sanatseverlerin ziyaretine açan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, yaşarken efsane haline gelmiş Kolombiyalı ressam Fernando Botero'yu konuk edecek.

Dünya resim sanatının yaşayan en büyük ustalarından sayılan Fernando Botero ve eşi Yunanlı sanatçı Sophia Vari, Suna ve İnan Kıraç Vakfının davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek.

Botero çiftine yurt dışından, galerici, eleştirmen ve koleksiyonerlerden oluşan 100 kişiyi aşkın bir grup eşlik edecek.

21. yüzyılın en çok merak uyandıran sanatçılarından Fernando Botero, 64 yapıttan oluşan geniş kapsamlı bir sergiyle Türk sanatseverlerle ilk kez Pera Müzesi'nde buluşacak.

Botero'nun bu sergisi, sirk, boğa güreşi, Latin Amerika halkı, Latin Amerika yaşamı, ölü boğalar ve sanat tarihinin geçmiş ustalarından uyarlamaları kapsayan altı bölümden oluşuyor.

4 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında açık kalacak olan Botero Sergisi için, 3 Mayıs Pazartesi sabahı Pera Müzesi Oditoryumu'nda basın toplantısı yapılacak.

Abartı ve fantastik olana eğilimli Latin Amerika kültürü kökeni ile Avrupa kültürünü olağanüstü şekilde birleştirerek resimlerine karakteristik bir özellik katan, 1932 Kolombiya doğumlu Fernando Botero, uzun yıllardır New York'ta ve Avrupa'da yaşamasına rağmen Latin Amerikalı ruhunda hiçbir şeyin değişmediğini, ülkesiyle bütünleşmiş biri olduğunu ifade ediyor.

Sanat çevrelerinde şişman, varlıklı insan figürlerini konu ettiği resimlerle tanınan Kolombiyalı ressam, politik tavrını Irak'taki Ebu Gureyb Cezaevi'nde yaşanan işkence ve taciz olaylarını tuvaline yansıtarak da göstermişti.


AA  22.04.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.