Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SONY’NİN ÖDÜLÜ ‘KUZULARIN KATLİAMI’NA

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. İtalyan fotoğrafçı Tommaso Ausili L'Iris d'Or Sony Dünya Fotoğrafçısı Ödülü'nü kazanırken, Vitali Seitz de Yılın Amatör Fotoğrafçısı seçildi.

Tam 48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80 bin fotoğrafın yarıştığı Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2010’da, profesyonel dalda, belgesel, ticari ve güzel sanatlar kategorilerinde 12 fotoğrafçı ödül aldı.

Dünyanın en kapsamlı yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları, 22 Nisan’da, Fransa Cannes’daki Palais des Festivals’de gerçekleştirilen bir tören ile ödüllerine kavuştu.

12 profesyonel fotoğrafçı, moda, mimari, güncel meseleler ve spor gibi kategorilerde ödül alırken, L’Iris d’Or Sony Dünya Fotoğrafçısı Ödülü de sahibini buldu.

Aynı zamanda, Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında Yılın Amatör Fotoğrafçısı da belli oldu. Dünya Fotoğraf Akademisi’nden 12 üyenin de içinde yer aldığı 2010 Saygın Jüri Komitesi tarafından seçilen profesyonel dal kazananlarının isimleri ise şöyle:

Foto Muhabirliği ve Belgesel

• Walter Astrada (Arjantin) – Güncel Meseleler
• Scott Barbour (Yeni Zelanda) - Spor
• Tommaso Ausili (İtalya) - Çağdaş Konular
• Paolo Pellegrin (İtalya) – Sanat ve Eğlence

Ticari

• Martin Brent (İngiltere) - Reklam
• David Handley (İngiltere) - Moda
• Mohammad Golchin (İran) - Müzik

Güzel Sanatlar

• Philipp Lohöefener (Almanya) – Mimari
• Tommaso Bonaventura (İtalya) - Portre
• Renhui Zhao (Singapur) - Kavramsal ve Yapısal
• Pere Pascual (İspanya) - Doğabilim
• Peter Franck (Almanya) - Manzara

Getty Images Başkan Yardımcısı Aidan Sullivan, Saygın Jüri Komitesi adına yaptığı açıklamada, “Bu yılın ödüllerini seçen bu değerli jüride yer almak gerçekten bir onurdu. Olağanüstü işler görmek ve değerli jüri arkadaşlarımla birlikte bu işlerle ilgili zaman geçirmek büyük bir zevkti. Seçim aşaması da tüm sürecin en keyifli kısmıydı aslında. Bu derece yüksek vasıfta işler, jürinin karar vermesini de bir hayli zorlaştırdı. Tüm kategorilerdeki kazananları bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

Prestijli L’Iris d’Or Sony Dünya Fotoğrafçısı Ödülü’nü alan isim ise Tommaso Ausili oldu. İtalyan Fotoğrafçının, son derece çarpıcı fotoğraflardan oluşan çağdaş konular kategorisindeki “Gizli Ölüm” adlı serisi, mezbahada toplantının oldukça etkileyici bir tasviriydi. Ausili, bu çalışması ile 25 bin dolar nakit para ödülünün yanı sıra profesyonel Sony kamera ekipmanına da sahip olarak, daha önceki L’Iris d’Or kazananları ve aynı zamanda Dünya Fotoğraf Akademisi üyeleri olan David Zimmerman ve Vanessa Winship’in arasına katıldı.

Tommaso Ausili, ödül töreninde duygularını şu şekilde ifade etti: “Bu ödülü almış olmaktan çok mutluyum. Hayvanların ölümü üzerine bu seriye başladığımdan bu yana muazzam bir suçluluk hissettim ve bu ödül, bir şekilde bu borcu ödemek için aslında. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri jürisine, benim fotoğrafımı bu ödüle layık gördüğü için teşekkürler.”

Ausili’nin kaleminden: Kuzuların katliamı

“Besin zinciri, ilk halkası, bir hayvanın hayatının son bulmasıyla başlayan uzun bir süreçtir. Canlı bir hayvan ile bir parça et arasındaki fark, mezbahadır. Üstelik bu et her ne kadar güzel paketlemiş olsa da veya cam vitrinin arkasında sergilense de... ‘Yok etme sahası’, şehir merkezinden uzak ve sessiz bölgelerde ismi bilinmeyen binalar ve yüksek çitlerle gizlenmiştir. Becerikli işçiler gözlerden, uzakta hayatının son dakikalarında bu hayvanlara refakat eder. Ölüm koridorunda son adımlarını atan hayvanlar yaklaşan kaderin farkında gibidir. Ölüm kokusu vardır havada; önlerindeki demir kapının ardında kaybolanları izlerken ve sıranın kendilerine gelmesini beklerken bir korku yayılır aralarında. Terör sonrası bu demir kapının ardında, acı çığlıklar ve umutsuzca çınlayan toynaklar, akıldan yoksun hayvanlar için bile yatıştırılamaz bir işarettir…”

Fotoğrafçı Vitali Seitz de Yılın Amatör Fotoğrafçısı 2010 Ödülü’nün sahibi oldu. Rusya doğumlu, fakat aslen Almanya Münih kökenli olan Seitz’in ödüllü fotoğrafının adı ise “Hauskonzert: Ev konseri”. Bir ailenin doğum günü kutlamasının bir parçası olan gayri resmi bir konseri tasvir eden bu fotoğraf, aynı zamanda amatör dalda, müzik kategorisinde de ödül aldı. Seitz, 5,000$ nakit para ödülü ve profesyonel Sony kamera ekipmanı kazandı.

Vitali Seitz’in kaleminden: Doğumgünü konseri

“Her toplantının bir müzikal performansla zenginleştiği oldukça müzikal bir aileye sahibim. Kayınvalidemin 50. yaş günü de bunlara en güzel örneklerden biridir. O akşam, bazı konuklar içeride çalan müziği dinlemek üzere terasa çıkarken, bazıları bahçedeki masalarda oturuyordu. Yaz akşamının havası, genç piyanist eşim ile çellist amcası tarafından harika bir şekilde icra edilen Tchaikovsky’nin nağmeleri ile dolmuştu. Ben de, arka planda, bu nefis müzikal dünyada ilginç kareler yakalamaya çalışarak, bir dizi fotoğraf çektim. Konserin sonunda, ben, sanatçıların arkasında duruyordum ve ön plandaki seyircilere de odaklanma fırsatı buldum. Böylece müzisyenlerle seyirciler arasında hoş bir denge yakalayarak, fotoğrafladım. Sonra bir anda, her şey bitti, herkes sanki az önce yaşadığı deneyimi unutmuş gibi kendi masasına geri döndü. Ve o büyülü andan tek geriye kalan da işte bu görüntü oldu. Bana göre, fotoğrafın asıl gücü de zaten budur.”

Tüm kazanan ve kısa listeye kalan fotoğraflar, Cannes’da 27 Nisan’a kadar süren Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında sergilendi. Ardından da Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Global Turu kapsamında 2010 ve 2011 boyunca devam edecek dünya turnesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenecek.

Gecenin son sunumu bu senenin Ömürboyu Başarı Ödülünün sahibi, değerli fotoğrafçı Eve Arnold onuruna gerçekleştirildi. 98. doğum gününün ertesi gününe dek gelen sunumda, Ömürboyu Başarı Ödülü, torunu Michael Arnold tarafından alındı. Eve, 50 yıllık kariyeri boyunca Malcolm X’ten Marilyn Monroe’ya tarihin en unutulmaz figürlerinin fotoğraflarını çekti ve Magnum Photos’un ilk kadın üyesi olma sıfatına da sahip oldu. Eve’nin çalışmalarından oluşan bir retrospektif sergi, Zelda Cheatle küratörlüğünde, Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında sergileniyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget, “Bu seneki profesyonel fotoğrafçıların ödüllendirilen eserleri gerçekten övgüye değer. Bu kadar etkileyici fotoğraf arasından 36 finalisti seçmek, bizim gibi seçkin bir jüri için bile oldukça güçtü. Sonuçlardan son derece mutluyuz ve böylesi yetenekli fotoğrafçıları ödül programımıza dahil etmekten de çok gururluyuz” dedi.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Başkan Yardımcısı Yoshiyuki Nogami, “Fotoğrafın gücünü kutlayan, böyle eşsiz bir yarışmaya destek vermekten bir kez daha gurur duyduk. Bu yılki yarışma bize, efsane fotoğraf yeteneklerini keşfetme imkanı sundu. Ödüle hak kazanan herkesi bir kez daha kutlarım” dedi.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 ise 28 Mayıs 2010 Cuma günü itibariyle başvuru kabul etmeye başlıyor.


Radikal  30.04.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.