Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

KUSTURICA’DAN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Konser için Bursa'ya gelen Emir Kusturica, Türk sinemasını ve oyuncularını değerlendirdi.

"Çingeneler Zamanı" adlı filmin Boşnak yönetmeni Emir Kusturica, Türkiye’de üretilen sanat eserlerinin, özellikle son yıllarda dünyada ses getirmeye başladığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesince bu yıl 49’uncusu düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Bursa’ya gelen Kusturica, Kervansaray Termal Otel’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kusturica, bir gazetecinin, "Türk müziğini ve sinemasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, Türkiye’deki sinema çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Yönetmen Fatih Akın’ın yakın arkadaşı olduğunu belirten Kusturica, "Özellikle son yıllarda Türkiye’den üretilen sanat eserlerinin dünyada çok büyük etkisi olmaya başladı. Bu durumu, aynı zamanda Balkanlarda gizli kalmış hazinelerin ortaya çıkmasıyla ilgili bir süreç olarak değerlendiriyorum" dedi.

Kusturica, "Türk sinemasından kimleri tanıyorsunuz?" sorusuna, "Türk kültürü, Türk kelimesinden de geniş bir anlam ifade ediyor. Benim için Yılmaz Güney sinemada bir kahramandır. Güney’in ilk filmini izlediğimde ’Türk yönetmen’ diye tanımıştım. Daha sonra Kürt bir yönetmen olduğunu öğrendim. Türk kültürü, Kürt kültürü, Sırp kültürü, Bosna kültürü... Benim için bu kültürel çeşitlilikle Balkanlar, benzersiz bir coğrafyadır" yanıtını verdi.

Filmlerinde neden en çok yoksulluk konusunu işlediğinin sorulması üzerine Kusturica, Balkanlarda yaşayan biri olarak yoksul insanlara karşı empati duyduğunu ifade ederek, "Zengin insanların, her zaman neden bu kadar telaşlı olduklarını merak etmişimdir" diye konuştu.

Kusturica, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik yapılan saldırı hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine de saldırıda hayatını kaybedenler için çok üzüldüğünü belirtti.


Radikal  27.06.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.