Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

DÜNYA MİLLETLERİNİN GÖZÜYLE ATATÜRK

Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla ve Atatürk hakkında yazdığı kitaplarla tanınan yazar Hanri Benazus'un son kitabı yayımlandı.

Benazus; "Dünya Milletlerinin Gözüyle Atatürk" adlı kitabında, dünyanın ileri gelen devlet adamlarının, büyükelçilerin, gazetecilerin, yazarların, şairlerin Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylediği sözlere, kendi özel koleksiyonundan pek çok sayıda Atatürk fotoğraflarına yer veriyor.

Kitapta yer alan, dünyanın ileri gelen devlet adamları, gazetelerin ve yazarların Atatürk hakkında söylediği bazı sözler şöyle:

Eski Fransız Başbakanı Edouard Herriot: "Sizlere şunu söylemek isterim ki, Mustafa Kemal’e kâtip olmak isterdim. Sebebi de, O’nun her akşam sofrasında bulunup, yüksek fikirleriyle beslenmek dileğinde oluşumdur. Böylece yeniden üniversite bitirmiş olacağım."

Sovyet Başbakanı Kalinin: "Şöhreti bütün dünyaya yayılmış olan deneyimli başkanın yönetimi, herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk ulusunun ulusal bağımsızlığını devamlı bir başarıyla güçlendirmiş ve yeni ulusal yapısını yaratmıştır."

İsrail Başbakanı Ben Gurion: "Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiç bir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir devrimci olmuştur."

New York Times Gazatesi: "Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri."

ABD Başkanı John Kennedy: "Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur."

İngiliz yazar Allan Moorehear: "O genç ve dahi Komutan Mustafa Kemal’in o esnada bu cephede, orada bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir."

Japonya Başbakanı Hayato İkeda: "Atatürk’ün Türk Devrimini gerçekleştirmesi ve dinle siyaseti birbirinden ayırarak, Türk toplumunun modernleşmesini sağlamak yolundaki çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız."

Tahran Gazetesi: "İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar."

Alman Devlet Başkanı Adolf Hitler: "Atatürk, bir ulusu bütün vasıtalarından yoksun bırakılsa bile, kendini kurtaracak vasıtalarını yaratabileceğini öğreten liderdir. O’nun ilk talebesi Mussolini’dir. İkinci talebesi de benim."


AA  20.07.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.