Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

PINA BAUSCH İSTANBUL’DA ANILDI

Efsanevi Alman koreograf Pina Bausch, ölümünün birinci yıl dönümünde Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisinde açılan fotoğraf sergisiyle anıldı.

Dansla tiyatroyu ilk defa sentezleyen kişi olarak bilinen ve kurucusu olduğu Wuppertal Dans Tiyatrosu ile gösteriler sergileyen Bausch’u yıllardır takip eden fotoğraf sanatçısı Ursula Kaufmann’ın eserlerinin yer aldığı sergide, grubun gösteri sırasındaki duygularını yansıtan kareler, 5 Ekime kadar Çırağan Sarayı’nın duvarlarını süsleyecek.

İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteklediği özel projelerin arasında yer alan ve Duisburg Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen serginin açılışına yerli ve yabancı çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılışta konuşan fotoğraf sanatçısı Kaufmann, Bausch’un en çok vurgu yaptığı "Beni insanların nasıl hareket ettikleri değil, onların nelerden etkilendikleri ilgilendiriyor" sözünü hatırlatarak, "Ben fotoğraflarımın canlı olmasını ve dondurulmuş bir andan fazlasının karelere yansımasını isterim" dedi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de İstanbul’un adeta küresel bir kültür sanat merkezi haline geldiğini belirterek, "Bu sergiyi sanatseverlerin hizmetine sunmak ciddi bir sanatsal ayrıcalıktır. Serginin, eş başkanı olduğumuz Bosphorus Foundation adına bir kazanım olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, yıllarca Bausch ile birlikte çalışan Mareike Franz dans performansı sundu.


Sanatsal Haber  3.09.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.