K..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

AYASOFYA’YA ÖDÜL

Ayasofya Müzesi'nin, yürütülen restorasyon çalışmaları nedeniyle İtalya'nın prestijli ödüllerinden "Rotondi Ödülü"nü kazandığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ayasofya Müzesi'nin, İtalya'da 1996 yılından beri sanata ve kültürel mirasa değer veren, bu alanda önemli çalışmalar yapan kişi ve kurumlara verilen ''Rotondi 2010 Sanat Kurtarıcıları Ödülü''nü (Premio Rotondi 2010 ai Salvatori Dell) kazandığı belirtildi.

''Rotondi 2010 Sanat Kurtarıcıları Ödülü''nün, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya'da bulunan 10 bin kıymetli sanat eserini Sassocorvaro kentinde, Nazi Hükümetinden korumuş ve saklamış sanat tarihçisi, akademisyen Pasquale Rotondi'nin anısına düzenlendiğini ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İtalya, Avrupa ve dünya olmak üzere 3 ayrı kategoriye ayrılan ödülün 2010 yılı Avrupa kategorisi ödülü, Ayasofya Müzesi'nde yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle Müze Başkanı Doç. Dr. Haluk Dursun'a verildi. Önceki yıllarda Floransa Müze Müdürü Antonio Paolucci, Roma Santa Maria Kilisesi Rahibi Valerio, Bağdat Arkeoloji Müzesi Müdürü Nidal Admin gibi isimlere layık görülen ödül ödül, 25 Eylül 2010 tarihinde Orta İtalya'da Marche bölgesinde bulunan Sassocorvaro kentinde Batelli Meydanı'ndaki Rocca Ubaldinesca salonunda gerçekleştirildi.''

Dursun'un ödül töreninde müzenin çalışmalarını anlatan görsel bir sunum gerçekleştirdiği ayrıca Montefeltro Kalesi'nde Rotondi Sanatı Kurtaranlar Binası'nda kazananlar odası olarak adlandırılan daimi sergi salonunda bir bölümün Ayasofya Müzesi'ne ayrıldığı da kaydedildi.


AA  5.10.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.