Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TÜRK SERGİLERİNE YURT DIŞINDA YOĞUN İLGİ

Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel mirasını yurt dışında anlatan 6 sergi, şu ana kadar 500 bini aşkın ziyaretçi çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl İspanya, İsveç ve İngiltere'de sergiler açtı. Almanya'da ve ABD'deki sergiler ise sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.
İspanya'da önce Madrid San Fernando Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde, daha sonra Sevilla Real Alcazar Sarayı'nda izlenime sunulan ''Altın Satırlar: Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat Sanatı'' sergisi, 5 ayda 233 bin 174 kişi tarafından gezildi. İsveç'in Stockholm Akdeniz Müzesi'nde 4 ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulan ''Topkapı Sarayı ve İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzelerinden Porselenler'' sergisini, 18 bin 726 sanatsever ziyaret etti.
İngiltere'nin başkenti Londra'daki British Museum'da 3 ay süreyle görücüye çıkan ''Hadrian: Empire and Conflict'' sergisini ise 244 bin 44 kişi gördü.
Almanya'nın Dortmund Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi'nde 17 Ağustosta açılan ''Evet-Ja, Ich Will! 1800'den Bugüne Düğün Kültürü ve Modası: Bir Türk-Alman Karşılaştırması'' sergisi, 25 Ocak 2009'a kadar gösterilecek. Beğeni kazanan sergi 3 ayda, 8 bin 132 ziyaretçi çekti.
Frankfurt Yahudi Müzesi'nde izlenime sunulan ''Türkiye'de Yahudi Kültüründen Kesitler'' sergisini 2 ayda 705 kişi gezdi.
Frankfurt'a 11 Ocak 2009'a kadar konuk olacak ''Lale Kaftan ve Levni: Topkapı Sarayı'ndan Kaftan ve Minyatürler'' sergisini de şu ana kadar bin 600 kişi ziyaret etti. ABD'de, New York Metropolitan Müzesi'ndeki uluslararası katılımlı, ''Babil'in Ötesi: M.Ö. İkinci Bin Yılda Sanat ve Uluslararası Değişim'' sergisinde, Türkiye'nin doğu ile batı arasındaki köprü görevi anlatılıyor.


Sanatsal Haber  19.11.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.