Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

19.YÜZYILIN EN EROTİK RESMİ

Le Figaro dergisi, ünlü Fransız ressamı İngres’in 82 yaşında iken gerçekleştirdiği “Türk Hamamı” tablosunu, “19. yüzyılın en erotik resmi” ilan etti.
Ünlü Fransız ressamı İngres’in 82 yaşında iken gerçekleştirdiği “Türk Hamamı” adlı tablosu, “19. yüzyılın en erotik resmi ilan edildi.
Le Figaro Magazine tarafından yayınlanan bir değerlendirmede, 16. yüzyılından bu yana ünlü ressamlarca gerçekleştirilen nü çalışmalarına dikkat çekildi.
Bu bağlamda Delacroix’in nü eserleri üzerinde durulduğu yazıda “Ancak yüzyılın en açık erotik eserini, Delacroix, değil, Türk Hamamı ile İngres gerçekleştirdi” denildi.
İngres, 1862 tarihli eserine imzasını yanı sıra “gururlaö 82 yaşında olduğunu da ilave ettiğine dikkat çeken Le Figaro, “akademisyen”, “burjuva” olarak ve “geleneksel görüşleri” ile tanınan İngres’in, “kendisini harem hayaline bıraktığı”nı belirtti.
Picasso’nun çeşitli kopyalar yaptığı, “Büyük Odalık” adlı çok ünlü diğer bir nü eseri ile de bulunan İngres, orientalist akımın temsilcilerinden biri olarak tanınıyor. 1865 yılında eski bir Türk diplomatı Halil Bey tarafından satın alındığı belirtilen “Türk Hamamı” halen Paris’teki Louvre Müzesinde bulunuyor.


Sanatsal Haber  20.11.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.