Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘İĞNE DELİĞİNDEN DÜNYA’ FOTOĞRAF SERGİSİ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin "İğne Deliğinden Dünya" konulu fotoğraf sergisi, 24 Kasımda İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde açılacak.
Yapılan açıklamaya göre, sergide, Doçent Yusuf Murat Şen ve Araştırma Görevlisi Uğur Günay tarafından yürütülen "Deneysel Teknikler" dersi kapsamında, öğrencilerin kendi tasarladıkları iğne deliği makineleriyle son 3 yılda gerçekleştirdikleri projelerden özel bir seçki sunulacak.

MSGSÜ Fotoğraf Bölümünün kuruluşunun 30'uncu yılını kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek sergi, 6 Aralık 2008'e kadar gezilebilecek.

Fotoğraf makinesinde görüntü oluşumunun en temel ilkesi üzerine kurulu "İğne Deliği Fotoğraf" yöntemi, fotografik görüntüyü teknolojiye meydan okurcasına en ilkel yöntemlerle üretiyor.

Nesnelerin üzerinden yansıyan ışık, karanlık kutunun önüne açılan bir iğne deliğinden geçerek, kutunun arka yüzeyinde baş aşağı duran görüntüyü oluşturuyor.

Bu yüzeye konulan ışığa duyarlı malzemenin pozlandırılması sonucu fotografik görüntü elde ediliyor.

Görüntüyü oluşturmak için herhangi bir merceğe veya objektife ihtiyaç duyulmayan bu yöntemde, görüntüler, merkezden kenarlara doğru kararan ve saçılan etkisi ile kendi estetiğini yaratıyor.


Sanatsal Haber  20.11.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.