Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘TUĞRALI GMÜŞLER’ KİTAPLAŞTI

Araştırmacı Garo Kürkman'ın, son yıllarda büyük rağbet gören tuğralı Osmanlı gümüşlerini anlattığı kitabı okurla buluştu.

Kıymetli madenler üzerine tuğra vurulması işlemine, Osmanlı’dan önceki hiçbir İslam devletinde rastlanmadığı belirtildi.

Araştırmacı Garo Kürkman’ın, son yıllarda büyük rağbet gören tuğralı Osmanlı gümüşlerini anlattığı kitabı okurla buluştu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının katkılarıyla İstanbul Ticaret Odası tarafından yayımlanan kitapta, tuğralar, damgalar, damga ustaları ve damga merkezileri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Kitapta yer alan bilgilere göre, bilinen ilk Osmanlı tuğrasına Orhan Gazi tarafından verilen bir vakfiyede rastlandı. 2. Mehmet döneminden itibaren hattatlar tarafından, sultanlar için özel tuğralar geliştirildi.

Sultan 3. Ahmet’den itibaren tuğraların çevresine yaldızlı, renkli bezemeler konması, sağ yanına, gül, sümbül gibi çiçek motiflerinin, bayrak gibi ögelerin yapılması, el-gazi, adli, reşat gibi unvan ve adların yazılması gelenek haline geldi.

Kitapta, kıymetli madenler üzerine tuğra vurulması işleminin Osmanlı’dan önceki hiçbir İslam devletinde rastlanmadığı kaydedildi.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra ağırlık ölçüleri olan dirhemlere tuğra damgası vurulmaya başlandı. Aynı şekilde gümüşlere tuğra damgası vurulması da bu dönemde uygulamaya konuldu. Kitapta, değerli madeni eşyaların günümüze ulaşan tuğralı örneklerinin sayıca az olması ve bazı sultanların dönemlerine ait hiçbir örnek olmamasının nedenleri de yer aldı.


AA  31.10.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.