Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

GÖÇÜN TARİHİ KÖLN’DE SERGİLENDİ

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'nın yeniden imarında büyük rol oynayan göçmen işçilere ait binlerce belge sergilendi.

Almanya’da göçle ilgili tüm belge ve eserlerin arşiv çalışmalarını yapan Göç Dökümantasyon Merkezi, kuruluşunun yirminci yılında Köln’deki yeni binasında açık kapı günü düzenledi.

Göçmen işçiler, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın yeniden imarında büyük rol oynadı.

Önce İtalya, ardından Türkiye ve diğer ülkelerden gelen işçilerin göç macerasına ait belgeler Göç Dökümantasyon Merkezi’nin Köln’deki yeni binasında sergilendi.

Sergilenen ilk göçmen işçilere ait binlerce belge, fotoğraf, eşya, ses kaydı, gazete, dergi ve kitap göç tarihini gözler önüne serdi.

Ziyaretçiler, dia ve film gösterileri, döneme ait ses kayıtları ile Günay Ulutunçok’un fotoğraflarının da yer aldığı çeşitli sergilerle tarihi yeniden yaşama fırsatı buldu.

Merkezin Yöneticisi Aytaç Eryılmaz kurum olarak ilk kez halka açık kapı günü düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:
"Gelecek yıl göçün 50’nci yılı dolmuş olacak. Artık bir göç müzesine sahip olmalıyız. Bizim bu konuda çabalarımız sürüyor."

Aytaç Eryılmaz, müze hedefine ulaştıkları takdirde insanların göç konusunda doğrudan bilgi sahibi olmasını sağlayabileceklerini belirtti.


AA  3.11.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.