Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SEMAZENLER TUVALDE HAYAT BULDU

Ressam Gülcan Karadağ'ın, semazenlerin dünyasını anlattığı "Sufi" adlı sergi, Cemal Reşit Rey Sergi Salonu'nda sanatseverlerin ziyaretini bekliyor.

Ressam Gülcan Karadağ, yaptığı açıklamada, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden 1982 yılında mezun olduğunu, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 22 kişisel, 6 da karma sergi açtığını belirtti.

1982’den öncesi başlayan bir tasavvuf merakının bulunduğunu ifade eden Karadağ, "Bu inanç, araştırmalarım esnasında süre gelen bir çalışmaydı. Tablolarımda, sufizim ve Mevlevilik ile ilgili araştırmalarım sonucunda, sema esnasındaki insanların ruh halini yansıtmaya çalıştım. Klasik bir Mevlana sergisi değil" diye konuştu.

Sergide 24 eserin bulunduğunu ve tamamen hayal gücünde oluşturduğu bir şekli resmettiğini kaydeden Gülcan Karadağ, şunları söyledi:
"Bu sergi, 20 yıllık bir çalışmanın sonucunda oluştu. Semazenlerin gerçekten hakikati bulmaya yönelik yolculuklarındaki geçirdikleri aşamayı, insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi resmetmeye çalıştım."

Ressam Karadağ, son zamanlarda insanlarda bir arayışın "esasta ne olduğunu bilme" gibi bir özlemin ortaya çıktığını, bu nedenle tasavvufa doğru yöneldiğini sözlerine ekledi.


AA  16.11.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.