Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

NAZIM HİKMET’İN DEFTERİ AÇIK ARTTIRMADA

Nazım Hikmet’in 1921-40 yılları arasında yazdığı şiirlerini kendi el yazısı ile yeniden derlediği, toplam 239 sayfa ve 74 şiirden oluşan defteri, bazı şiirlerini yazdığı müsveddeler yılın son müzayedesinde yer alacak.

Ankara'da yılın son müzayedesi 5 Aralık tarihinde Swiss Otel'de yapılacak. Muhsin Önder tarafından yönetilecek müzayedede Türk edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden Nazım Hikmet'in el yazısı ile derlediği, ‘Sesini Kaybeden Şehir’, ‘Kerem Gibi’, ‘Güneşi İçenlerin Türküsü’, ‘Yaşamak Kasidesi’, ‘Gece Gelen Telgraf’, ‘Mavi Gözlü Dev’, ‘Minnacık Kadın ve Hanımelleri’, ‘Karıma Mektup’ gibi 1921-40 yılları arasında yazdığı ünlü şiirlerini de içeren defteri de yer alıyor.

Şairin, ‘24-1-1937 Ankara2 ibaresiyle başladığı ve bazı şiirlerinin altına tarih ve yer adı da koyduğu bu defterde kendisine ait şiirlerin yanı sıra çeşitli Amerikan şairlerinden 4 şiir tercümesi de yer alıyor. 1913 yılında, henüz 11 yaşındayken şiir yazmaya başlayan ve yazdıklarını bu tarz defterlere kaydetme adeti olduğu bilinen şairin bu defterinin özellikle edebiyatseverler ve koleksiyonerler arasında büyük bir çekişmeye neden olması bekleniyor.

Nazım Hikmet'in ‘Yanmamış Cigara’, ‘Salkım Söğüt’, ‘Köylü’ şiirleri ile ‘Nikbinlik’ ve ‘Bayramoğlu’ şiirlerinin son bölümlerini yazdığı ve her birini ‘N.H.' yazarak imzaladığı müsveddelerin de en az defter kadar ilgi çekecek parçalar olduğu belirtildi.

Osmanlı resim sanatında portre kavramının temelini atan Fatih Sultan Mehmet'in, Venedik ekolünün eşsiz bir örneği olan, ahşap panel üzerine yağlıboya bir portresi de müzayedenin başyapıtları arasında yer alıyor. Sanat ve antika severlerin merakla beklediği müzayedede, sanat eserlerine de geniş bir yer ayrıldı. Müzayedede, Türk resim sanatının gelişimini etkileyen en önemli ressamların eserleriyle Türk ve Avrupa sanatının önemli heykeltıraşlarının eserleri de sunulacak.


DHA  24.11.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.