Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

KOSTÜM DUAYENİ OSMAN ŞENGEZER 50. YILINI KUTLUYOR!

Tasarladığı dekor ve kostümler ile 50 yıldır sahnelerde yer alan Osman Şengezer; 1960’tan bu yana imza attığı 600’ü aşkın prodüksiyona, bu sene yeni projeler katarak 50. yılını kutluyor.

Osman Şengezer; 50. yılı olan 2010 yılında, Kenter Tiyatrosu’nda Yıldız Kenter için “Kraliçe Lear”, Antalya Devlet Balesi için “La Bayadere” balesi, Eskişehir Tiyatroları için “Kaç Baba Kaç” ile “Balto” oyunlarının dekor kostüm tasarımlarını ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynayan “Cabare” müzikalinin Harbiye Şehir Tiyatrosu’na uygulanmasını gerçekleştirerek projelerine yenilerini katıyor.

Şengezer, yeni dekor kostüm tasarımı projelerinin yanı sıra, Türk sahne sanatlarının gelişmesinde katkıda bulunan opera, bale, tiyatro sanatçılarını, eleştirmenleri, yazarları ve sahne arkası çalışanlarını saygıyla anmak için oluşturulmuş belgelik niteliği taşıyan, ilki 2008 yılında basılan “Dekor ve Kostümlü Anılar” adlı kitabının 2. baskısını da sevenleriyle paylaşıyor.

Bu yıl ayrıca, “Cumhuriyet Dönemi Türk Gösteri Sanatları Öncü Sahne Tasarımcıları” adlı yeni kitabının hazırlığı içinde olan Osman Şengezer, 50. yılını tüm sanatçı dostlarıyla beraber gerçekleştireceği projelerle kutlamaya devam edecek.

OSMAN ŞENGEZER KİMDİR?
1960 yılında, Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde dekor ve kostüm çalışmalarına başladı. Daha sonraları, Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü kurulunca, bu kuruma geçti. 16 yıl bu kurumda çalıştı.

1976 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğüne nakloldu. 2007 yılında emekli olana kadar bu kurumda çalıştı. Dekor ve kostüm tasarımlarının yanı sıra ”Başdekoratör” lük görevini de uzun yıllar, yürüttü. Bale yöneticiliği, Sanat Teknik Müdürlükleri de yaptı, program dergilerinin yayınlanmalarında çalıştı. Sayıları 480’i geçen dekor ve kostümleri, Opera, operet, bale, modern dans, tiyatro, müzikal, sinema filmi, TV filmi tasarımlarını kapsamaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya Devlet Opera ve Baleleri yanı sıra Ankara ve Van Devlet Tiyatroları, İstanbul ve Eskişehir Şehir Tiyatroları, Ankara Meydan Sahneleri, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Sanat, Dormen, Kenter, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner, Devekuşu Kabare, Akbank Çocuk Tiyatroları, YediTepe Oyuncuları, Tiyatro Kedi, Dilek Türker Tiyatro Ayna, TV Kanalları ve daha birçok özel tiyatrolarla çalıştı.

Yurt içinde 50’yi aşkın ilimize turneler yaptı. Yurtdışında İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs da dekor ve kostümleri görüldü. 500’ün üzerinde prodüksiyona, imza atmıştır. Çeşitli kentlerde kendi konusuyla ilgili, birçok sergi açtı. Yaptığı resimlerle açtığı resim sergilerini de bu sergilere kattı. Dergi ve gazetelerde sürekli yazılar yazdı. ”Dekor Kostüm Osman Şengezer” 1989 , ”Yazılar” 1993, ”Bence Dekor Kostüm” 1999, ”Dekor ve Kostümlü Anılar” ilk baskısı 2008, ikinci baskısı 2010 yılında yayınlanan 4 kitabı vardır. Çok sayıda ödüller almıştır.


Sanatsal Haber  29.11.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.