Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

250 BİN TL DEĞERİNDE 1. EMİSYON 1000 TL MÜZAYEDEYE ÇIKIYOR

Antik AŞ.'nin yarın düzenleyeceği müzayede de 1927 yılında tedavüle çıkartılan ve daha sonra kaldırılan 1000 lira da satışa sunulacak.

Tedavüle çıktığı 1927 yılında 1000 tane Cumhuriyet altınına karşılık gelen İngiltere basımı 1000 lira, en nadir ve değerli Türk banknotu olma özelliğini yıllar geçmesine rağmen koruyor.

Tedavülden çekildiğinde 23 tanesi Merkez Bankasına dönmeyen Osmanlıca yazılı banknotlardan biri, 250 bin liradan müzayedeye çıkarıldı.

Antik AŞ tarafından 5 Aralık Pazar günü Swissotel'de düzenlenecek müzayedede değerli birçok tablo ve eşyanın yanında, en nadir ve değerli Türk parası olan 1. Emisyon 1000 lira da (1927-İngiltere basımı) satılacak.

Ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde ise Sakarya Demiryolu Hattı bulunan ve harf devriminde önce basıldığı için Osmanlıca olan banknot, tedavülde olduğu dönemde bin tane Cumhuriyet altınına karşılık gelmesiyle de dikkati çekiyor.

Araştırmacı-Yazar Necati Doğan, yaptığı açıklamada, paranın dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda imzasıyla 15 bin 374 adet basıldığını belirterek, tedavülden çekildiğinde 23 tanesi Merkez Bankasına dönmeyen paralardan 7 tanesinin günümüzde bilindiğini söyledi.

“1. Emisyon 1000 liranın değerini, Cumhuriyetin ilk ve en değerli parasının olmasının yanında, çok nadir bulunabilmesi de etkiliyor” diyen Doğan, şu bilgileri verdi:
“Bu para 18 Nisan 2010'da 275 bin liradan müzayedeye çıkarılmış ama o zaman alıcı bulmamıştı. Şimdi ise daha kapsamlı bir müzayedede 25 bin lira indirim yapılarak satışa çıkacak. Yurt dışından koleksiyonerlerin de ilgi göstereceği bu müzayedede paranın satılma ihtimali oldukça yüksek.”

Müzayededeki 1. Emisyon 1000 lirayı Merkez Bankası'nın alıp Para Müzesine koyması gerektiğini savunan Doğan, şu iddialarda bulundu:
“Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi paralarının tanıtıldığı son kitabımda da yer verdiğim gibi, 10 yıl önceye kadar Merkez Bankası'nda 1. ve 3. Emisyon 1000 liralar yoktu. Fakat yaklaşık 7 yıl önce 3. Emisyon 1000 lira (koleksiyoncularca 'Borazanlı' diye bilinir) yurt dışındaki birinden temin edildi. Geriye sadece eksik olarak 1. Emisyon 1000 lira kaldı. Merkez Bankası'nda sadece bunun specimeni (seri numarası olmayan tanıtım amaçlı basılan banknot) var. Bence Türk parasının itibarı için, Merkez Bankası Para Müzesinin tek eksik parçası olan bu banknot, alınıp müzeye kazandırılmalı.”

Öte yandan, Merkez Bankası yetkilileri iddia üzerine, “1. Emisyon grubu banknotlar dolaşıma çıkarıldığında, özellik arz etmesi dolayısıyla örnek banknotlar arşive alınmıştır” açıklamasında bulundu.

BAŞKA ESERLER DE VAR
Birçok önemli Türk ressamının da eserlerinin yer aldığı müzayede de Nazmi Ziya’nın eski Türkçe imzalı“Kırmızı giysili çoban” konulu yağlıboya tablosu 600,000 TL açılış rakamı ile müzayedeye çıkıyor.

Boğaziçi’nden görünümleri ile ünlü İstanbul aşığı ressam Hikmet Onat’ın “Küçüksu’dan Boğaziçi’ne bakış” konulu triptik çalışması ile İbrahim Çallı’nın nü çalışması ve natürmortları ile ünlü Naci Kalmukoğlu’nun aykırı bir çalışması da ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, Feyhaman Duran gibi Türk resminin önemli sanatçılarının eserlerinin yeraldığı müzayedede dünyaca ünlü oryantalistler Fabius Brest ve Prieur Bardin’in “İstanbul” konulu yapıtları da satışa sunulacak.

Osmanlı için özel yapım İstanbul işi sedefli mobilyalar ve Osmanlı sarayı için özel yapım porselenlerin de yer aldığı müzayedeyi Antik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Turgay Artam yönetecek.


AA  4.12.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.