Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ŞEB-İ ARUZ ANMA ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ

Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinliklerine ilgi yoğun olunca, Konya'daki oteller, pansiyonlar ve kamuya ait konaklama yerlerinde Şeb-i Arus gecesi için yer kalmadığı bildirildi.

Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri dolayısıyla her yıl aralık ayında binlerce yerli ve yabancı turist Konya'ya geliyor. Yoğun ziyaretçi trafiğinden en çok nasibini alan konaklama sektöründe ise rezervasyonlar günler öncesinden yapılıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Özdemir, bu yıl ilginin geçen yıllara göre çok fazla olduğunu, 7-17 Aralık tarihleri arasında otellerin yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını bildirdi.

Konya'da 2 adet 5 yıldızlı, 4 adet 4 yıldızlı, 6 adet 3 yıldızlı otelin yanı sıra çok sayıda otel, pansiyon ve kamuya ait konaklama tesisi bulunduğunu ifade eden Özdemir, 15-16 ve 17 Aralık için yer bulmakta sıkıntı çekildiğini belirterek, ''17 Aralık için bir kişilik yer bulmak bile imkansız. Ziyaretçiler Akşehir, Ilgın ve yakın ilçelerdeki otellere yönlendiriliyor'' dedi. Özdemir, konaklama sektörünün talebi karşılayamadığını, özellikle 4 ve 5 yıldız seviyesinde yatak açığı olduğunu söyledi.

Konya'ya sadece Şeb-i Arus'ta değil, Mevlana nedeniyle yıl boyu ilgi olduğunu ve özellikle yurt dışından çok sayıda turistin kente geldiğini anlatan Özdemir, 3-4 ve 5 yıldızlı şehir otellerinin yıl boyu yüzde 70-80 doluluk oranları ile çalıştığını sözlerine ekledi.

Otellerde durum
Etkinliklerin yapılacağı 7-17 Aralık tarihleri arasındaki doluluk oranları konaklama sektörünün yüzünü güldürüyor. 17 Aralık için rezervasyonları aylar öncesinden alan 5 yıldızlı Rixos ve Dedeman otellerinde 15 ve 16 aralık için boş oda bulunmuyor. Rixos Konya Satış Yetkilisi Ömür Şimşek, 15,16 ve 17 Aralık'ta yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını ve satışları durdurduklarını belirtti.

Şeb-i Arus gecesi olan 17 Aralık için rezervasyonları aylar öncesinden almaya başladıklarını bildiren Şimşek, ilginin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Dedeman Konya Otel Kurumsal Satış Müdürü Haydar Çekkılıç da, Şeb-i Arus için yaklaşık 6 ay öncesinden rezervasyon almaya başladıklarını dile getirerek, oda satışını durdurduklarını, bir kişilik bile yerlerinin kalmadığını belirtti. Yoğun ilgi nedeniyle kapasiteyi ek yataklarla 500'e çıkardıklarını bildiren Çekkılıç, müşterilerinin genellikle yurt dışından olduğunu vurguladı.

Açılmadan doldu
Resmi açılışı 17 Aralık'ta yapılacak Hilton Garden Inn Konya Satış Direktörü Cihat Çiçek de, Şeb-i Arus için rezervasyonları kapattıklarını, etkinlikler henüz resmi açılış yapmamalarına karşın etkinlikler süresince hizmet verdiklerini ve yüzde 70 doluluk oranına ulaştıklarını kaydetti. Yine ek yataklarla kapasiteyi artıran Bera Otel ile Özkaymak Otel ve Rumi Otel'de de 17 Aralık için yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığı bildirildi.

Kamu kurumları
Polisevi, Öğretmenevi ve Hekimevi gibi kamu kurumlarına ait konaklama yerlerinde de 17 Aralık için rezervasyon alınmıyor. 85 oda kapasiteli polisevi, 30 oda kapasiteli hekimevi ve 60 oda kapasiteli öğretmenevi tamamen doldu. Konya'da turizm belgeli oteller 1.499 oda, 3.076 yatak kapasitesine, belediye belgeli pansiyon ve oteller ise 1.384 oda, 3.044 yatak kapasitesine sahip bulunuyor.


Cumhuriyet  15.12.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.