Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ÜNLÜ ŞAİRLERİ EŞLERİ ANLATIYOR

Pek çok büyük şairin hayatı, 'Gezindim Boş Odalarda' adlı kitapta bir kez de eşlerinin tanıklıklarıyla anlatılıyor...

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Gezindim Boş Odalarda”, Türk edebiyatına damgasını vuran şairlerin yaşamları hakkında belki de son tanıkların ağzından anlatılanların derlendiği bir kaynak çalışması. Gezindim Boş Odalarda’da; Sabahattin Kudret Aksal, Salâh Birsel, Edip Cansever, Ahmet Muhip Dıranas, Attilâ İlhan, Behçet Necatigil, Tahsin Saraç, Cemal Süreya ve Can Yücel’in eşleri şairleri anlatıyor.

Geçmişten haber veren anı, mektup ve fotoğrafların tarihe geçmesini sağlayan eserde; şairlerin eşleri aynı zamanda yaşadıkları dönemin kültürel, sanatsal, tarihsel özelliklerine de ışık tutuyor.

Münire Aksal, Sabahattin Kudret Aksal için; “Şiire merakı doğuştandı. Ben onun masa başında oturarak çalıştığını görmedim” derken, Güler Yücel ise Can Yücel için; “’Yaşamım benim en güzel şiirimdir’ adlı şiirinde yaşamla şiirini ayrı tutmadığını gösteriyor zaten. Bu şiiri Adana Cezaevi’nde yazdı. Cezaevi koşullarında bile yaşamın bir şiir olduğunu ve en güzel şiirin de kendi yaşamı olduğunu vurguladı” diyor.

Gezindim Boş Odalarda adlı kitapta Türk edebiyatının çok değerli bu dokuz şairinin detaylı özgeçmişleri de yer alıyor.


NTVMSNBC  18.04.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.