Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

İKSV VENEZUELLA’NIN ÜNLÜ ORKESTRASINI AĞARLIYACAK

İKSV, tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturduğu belirtilen El Sistema'nın kurucusu José Antonio Abreu ile dünyaca ünlü şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası'nı Ağustos ayında üç günlük etkinlikler serisiyle İstanbul'da ağırlayacağını duyurdu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Ağustos ayında çok önemli bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor.

İKSV'den verilen bilgiye göre kendisi de El Sistema'da yetişmiş, şimdiden efsaneye dönüşen genç ve yetenekli şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası iki özel konser için ilk defa İstanbul'a gelecek. Şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 8 Ağustos Pazartesi ve 9 Ağustos Salı akşamları Haliç Kongre Merkezi'nde iki özel konser verecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, iki konserin yan sıra orkestra üyeleriyle Türkiye'den öğrencileri bir araya getirecek provalar ile sistemin kurucusu José Antonio Abreu'nun katılımıyla bu modelin Türkiye'de nasıl uygulanabileceği üzerine paneller düzenlemeyi de planlıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası konserlerinin, Borusan Holding, Eczacıbaşı Holding, Hedef Alliance Holding AŞ, KORAB International S.A. ve Selahattin Beyazıt'ın destekleriyle gerçekleştirileceği açıklandı. Ayrıca konserin gerçekleştirilmesinde farklı kurum ve kuruluşların da katkıları olacağı da hatırlatıldı.

Orkestra Hakkında
Venezüella'da başarılı bir ekonomist ve aynı zamanda iyi bir müzik eğitimi görmüş piyanist ve besteci José Antonio Abreu'nun başlattığı ve kendisinin deyimiyle "yoksulluk ve suçla mücadele eden sosyal bir sistem" olan El Sistema, şu an dünyada klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje olarak kabul ediliyor. 1975'ten bu yana, farklı politik görüşlerden 10 farklı yönetimin desteğini alarak bugünkü hayranlık uyandıran konumuna gelen El Sistema, tamamıyla devlet ve bağışçıların destekleriyle yaşatılıyor. Gençleri müzikle kucaklayan, yoksulluğun ve suçun dünyasından uzaklaştırarak onları üreten bireyler haline getiren El Sistema, bugün 280 müzik merkezinde 15 bin eğitmeni ile 350 bin gence ulaşan, bünyesinde 150'yi aşkın gençlik, 70 çocuk ve 30 senfoni orkestrası barındıran geniş çaplı bir sosyal sistem. Gelecek beş yıl içinde Venezüella'da 1 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor. El Sistema'dan yetişen en yetkin müzisyenlerin bir araya geldiği Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, çalışmalarına kendisi de El Sistema'da yetişmiş, günümüzün en parlak şeflerinden Gustavo Dudamel yönetiminde yürütüyor. Dünyanın en iyi ilk beş gençlik orkestrası arasında gösterilen ve en seçkin festivallerde ve salonlarda konserler veren bu orkestra, bu yaz Salzburg Festivali ve Londra BBC Proms'dan sonra İKSV'nin ev sahipliğinde iki özel konser için İstanbul'a gelecek. Henüz 23 yaşındayken Gustav Mahler Uluslararası Orkestra Şefliği Yarışması'nı kazanıp tüm dikkatleri üzerine toplayan Gustavo Dudamel müzik yaşamına El Sistema'da keman öğrenerek başladı. Hem orkestrasına hem de dinleyicilere verdiği müthiş enerjisiyle Dudamel, günümüzün en başarılı şeflerinden biri olarak kabul ediliyor.

Biletler 28 Mayıs'ta satışa çıkıyor
Şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası biletlerinin 28 Mayıs Cumartesi günü Biletix satış kanalları ve İKSV'den satışa çıkacağı açıklandı. Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası biletlerinin fiyatları 300 TL, 200 TL, 150 TL, 90 TL ve öğrenci 25 TL olarak belirlendi. İKSV, Lale Kart sahiplerinin konser biletlerinde yüzde 25'e varan özel indirimlerden yararlanabileceğini belirtirken, Lale Kart sahipleri için indirimli ön satış döneminin 23-27 Mayıs olacağını hatırlattı.


ANKA  12.05.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.