Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

BEDRİ RAHMİ’NİN GÖRÜLMEMİŞ ESERLERİ

Sanatçının gelini Hughette Eyüboğlu bir kitapla perdeyi kaldırıyor.

Resim, yazı, şiir, heykel, vitray alanlarında çok sayıda eseri olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun hiç basılmamış eserleri gelecek yıl kitap olarak çıkacak. Kanadalı gelini Hughette Eyüboğlu, sanatçının ölümünden sonra birçok dergi ve gazetede tarama yaptıklarını anlatıyor:
“1250’ye yakın yazı bulduk. Oluşturduğumuz arşivin içinde çok fazla şiir var. Önce bunların daha önce neşredilip edilmediğine bakacağız. 1929’dan 1975’e kadar tuttuğu güncelerini de gözden geçirmek istiyoruz.”

“Bedri Bey yediveren bir gül” diyen Hughette Eyüboğlu, projeyi, “Bütün yazıları eski Türkçe. Bunları eşimle tercüme ettirdik. Ayrıca Nurullah Berk, Hakkı Tonguç, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hasan Ali Yücel’le yüzlerce mektuplaşmaları var. Kalan eserlerin çoğunun arşivini oluşturduk. Bu eserlerin ancak yüzde 50’si basıldı. Şu anda İş Bankası’yla işbirliği yapıyoruz. Tahmin ediyorum ki sanatçının bu bıraktığı eserlerinden gelecek sene birkaç kitap çıkacak” diyerek özetliyor.


AA  20.05.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.