Edebiyat Kooperatifi'nce bu yıl ilk kez düzenlenen Enver Gökçe ..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ENVER GÖKÇE ŞİİR ÖDÜLÜ BEHRAMOĞLU’NUN

Şair ve yazar Ataol Behramoğlu bu ödüle "İki Ağıt" adlı kitabıyla layık görüldü.
Edebiyat Kooperatifi'nce bu yıl ilk kez düzenlenen Enver Gökçe 2008 Şiir Ödülü'ne, "İki Ağıt" adlı kitabıyla Ataol Behramoğlu layık görüldü.
Kadıköy'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan şair-yazar Ataol Behramoğlu, Enver Gökçe'nin, alçak gönüllü bir insan olduğunu, onu çevirileriyle tanıdığını söyledi.

Gökçe'nin, özellikle Şilili şair Pablo Neruda'dan yaptığı çevirilerin kendisini çok etkilediğini anlatan Behramoğlu, "Onunla şiir anlayışımız bire bir örtüşmez. İki temel değer bizi birleştirir. Birincisi, halk kültürüne ve halk edebiyatına duyduğumuz yakınlık, ikincisi ise adil, eşit ve onurlu bir mücadele anlayışımızdır" dedi.

Enver Gökçe 2008 Şiir Ödülü Jürisi Başkanı Leyla Şahin de jürinin ödülü oy birliğiyle Behramoğlu'nun "İki Ağıt" adlı kitabına verdiğini ifade etti. Şahin, "Enver Gökçe, 1940 kuşağı şairlerinin en önemlilerindendir. Halkın ve halkların şairidir. Ataol Behramoğlu da halkın ve halkların şairidir. Bu iki şairin buluşması tesadüf değildir. Gökçe, Neruda'dan ilk çeviri yapan şairlerimizdendir" diye konuştu.

Şahin, konuşmasının ardından Ataol Behramoğlu'na ödülünü verdi.


Sanatsal Haber  7.12.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.