Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

POE’NUN KİTABINDA FRIDA KAHLO İZLERİ

"Edgar Allan Poe'nun Yapıtları" (The Works Of Edgar Allan Poe) adını taşıyan Poe kitabının Frida Kahlo'ya ait yıpranmış bir kopyası, 20 bin dolara satışa çıkıyor.

“Edgar Allan Poe’nun Yapıtları” (The Works Of Edgar Allan Poe) adını taşıyan Poe kitabının Frida Kahlo’ya ait yıpranmış bir kopyası, Leslie Hindman Müzayede Evi’nde 20 bin dolara (yaklaşık 36 bin TL) satışa çıkıyor. Kitapta, Frida Kahlo’nun karalamaları, ibareleri ve çizimleri göze çarpıyor.

Kitaptaki en ilginç ibare ise kitabın sayfalarına renkli boya kalemleriyle yazılmış olan bölüm:
“Pues si, Frida Kahlo, Auxocromo Cromoforo, 1922, 1945, 23, 12, 35, always.” Bu tarihler, Frida Kahlo’nun, kocası Diego ile ilişkisine dair bilgi veriyor. Diego ile 1922’de tanışan Frida, kitaba bu notları 1945’te almıştı ve o sırada 35 yaşındaydı, Diego ile tanıştığında ise 12 yaşındaydı. 23 rakamı ise aralarındaki yaş farkına gönderme yapıyor. “Auxocromo” ve “Cromoforo” kelimelerini ise Frida, Poe’nun seçilmiş bazı şiirlerinden yola çıkarak şu şekilde kullanmış: “Diego’m, gecemin ışığı... Sen, ‘rengi alan’ ‘Auxocromo’sun, bense ‘Cromoforo’, rengi veririm. Sen numaraların bir kombinasyonusun.”


Cumhuriyet  20.07.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.