Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘ŞAPKALI KADIN’ YENİDEN SERGİDE

Paris'e gitmeyi düşünenler için es geçilmeyecek fırsat... Avangardın 'patronlarından' Stein ailesinin koleksiyonu Grand Palais'de sergileniyor.

Görülmemiş renklere boyanmış çehresiyle 106 yıl önce ilk sergilendiğinde Parislileri ‘şoka sokan’ Henri Matisse’in ünlü şapkalı kadını, Paris’e gösterişli bir dönüş yaptı. Amerikalı yazar Gertrude Stein ve kardeşlerini, 20. yüzyıl avangard sanatının ‘patronları’ haline getiren efsanevi koleksiyonlarının önemli bir bölümü, dün Paris’te sanatseverlerle buluştu. Stein ailesinin koleksiyonunda yer alan yaklaşık 200 resim, Henri Matisse’in ünlü ‘Femme Au Chapeau’ (Şapkalı Kadın) adlı resminin 1905’te ilk kez sergilendiği ve büyük tartışmalara neden olduğu Grand Palais’de bir araya geldi.

16 Ocak’a kadar görülebilir
Sergide eserleri yer alan Matisse, Picasso, Renoir, Degas, Cezanne ve Manet gibi isimler, Stein ailesinin 20. yüzyıl sanatındaki önemli rollerini de ortaya koyuyor. ‘Matisse, Cezanne, Picasso... Stein Ailesi’ adlı serginin küratörü Cecile Debray, yaşadığı dönemde başarılı bulunmayan Matisse’i ve henüz hiç sergilenmemiş Picasso yapıtlarını keşfedenin ‘Leo’nun gözü’ olduğunu düşünüyor. Debray, Stein ailesinin yaklaşık on yıl içinde, ‘modern sanatın hayal edilebilecek en harika koleksiyonunu’ topladıklarını belirtiyor. Matisse’in, dönemin en avangard yapıtlarından sayılan ‘Nu Bleu: Souvenir de Biskra’ (Mavi Çıplak) adlı resminin de yer aldığı sergide, Picasso’nun pembe ve mavi dönemlerinden, ayrıca kübist yapıtlarından da örnekler bulunuyor.

Hazırlık aşaması beş yıl süren sergide, Stein ailesinin Picasso tarafından yapılmış portreleri, mektuplar, fotoğraflar ve Gertrude Stein’in ses kayıtları da yer alıyor.
San Francisco’dan sonra Paris’e gelen ve Grand Palais dışında, San Francisco Modern Sanat Müzesi ve New York Metropolitan Müzesi tarafından organize edilen sergi, 16 Ocak’a kadar sürecek.


Radikal  7.10.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.