Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SEVGİ ÇAĞAL 'KIRMIZI' RESİM VE HEYKEL SERGİSİ

Sanat dünyamıza yeni bir soluk getirmek ve özellikle genç sanatçılara destek vermek için yola çıkan Deyim sanat galerisi ,20 Aralık saat 15.00-18.30 arası açılışı yapılacak olan ''KIRMIZI'' sergisiyle Sevgi Çağal'ın 26.kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Eserlerinde doğa'nın tenselliğini vurgulayan ressam/heykeltraş Sevgi Çağal ülkemizde Lale ve elma resimleriyle tanınıyor.
New York ve Paris'te gördüğü eğitimden sonra ,1987ylında ülkesine dönen sanatçı ,1990 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergi açmış ve bir çok karma sergiye katılmıştır.
2009 Aralık'ta Floransa Bienaline davet edilen Çağal'ın eserleri önemli yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır.
Sanatçı resimlerinde organik objelere odaklanıp ,onların formlarını ,yüzeylerini ,yuvarlak ve doğurgan şekillerini kışkırtıcı ve tensel doğalarını inceleyip irdeliyor.
Her bir objet, Çağal'ın samimi yaklaşımı ve duyarlılığıyla eşsiz bir ikona dönüşüyor.Bu objelerin(nar,elma,lale)formlarıyla ,kadın vücudu arasında bağlantı kuran sanatçı; detaylara,kıvrımlara ,kuytulara dikkat çekerek sonuçta bu alışılmış ,mütevazi objelere farklı boyutlarda anlamlar kazandırıp ,sanatseverleri değişik düşüncelere yönlendiriyor.

Sevgi Çağal'ın heykellerindeki tensellik ise, bronz gibi soğuk bir malzemeye sıcaklık ve dokunabilirlik katmakta ;kadının sıcaklığı ,doğurganlığı ve de kutsallığını vurgulamaktadır.
Ayrıca sanatçı heykellerinde ametist ve turkuaz gibi yarı değerli taşlarda kullanarak eserlerine değişik bir görsellikte kazandırmaktadır.

Deyim sanat galerisindeki sergiyi sanatseverler 3 ocak 2008 tarihine kadar pazar günü hariç hergün saat 10.30-18.00 arası ziyaret edebilirler.

DEYİM SANAT GALERİSİ
Büyükdere cad meydan sokak plaza spring giz no:3 sheraton oteli yanı maslak-istanbul tel:0212 2862183
www.deyimsanatgalerisi.com


Sanatsal Haber  19.12.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.