Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘FELSEFE VE EDEBİYAT’ SEMİNERİ

Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Felsefe ve Edebiyat" semineri dün sona erdi. 1-2 Aralık tarihleri arasında Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde gerçekleşen seminerde edebi metinler üzerinden felsefeye felsefeden edebiyata uzanan, sıkı ilişkiye dikkat çeken farklı sunumlar yapıldı.

Edebiyatın insanı imgeyle, felsefenin kavramla anlattığının altı çizilen Ioanna Kuçuradi, değişenin değerler değil değer yargıları ve davranışlar olduğunu vurguladı. Oturmlarda, felsefenin soyut kavramsal biçimde anlattığı değerleri edebiyatın tekil insanlarda, yaşamlarda çarpıcı bir şekilde ifade ettiği Albert Camus'nun "Veba" eseri gibi örneklerle ileri sürüldü.

Sevda Şener, kahramanlar üzerinden tiyatro tarihini özetledi, değer yargılarına karşısında seyircinin tepkisine de dikkat çekti. Jale Erzen, Ahmet Hamdi Tanpınar, Tahsin Yücel gibi düşüncelerini edebiyat türleriyle ifade eden yazarları örnek vererek öykü ve romanların yazın ve düşünce dünyamızı zenginleştirdiğini ileri sürdü. Erzen, ilahiyattan bağımsız bir felsefenin Türkiye'de geliştiği dönemi batıda Dilbilim, Yapısalcılık, Fenomenoloji ve Varoluşculuk'un yaygınlaştığı yıllar olarak değerlendirdi. Yüksel Pazarkaya bir sanat dalı olan edebiyatın estetik gerçekliğe nasıl ulaştığını araştıran sayısal verilere dayalı bir sunum yaptı. İlk gün en çok soru alan, Taşkıner Ketenci'nin Sadizm'in haz anlayışı üzerinden giderek sorumluluktan muaf hazcılığın tehlikelerine dikkat çeken sunumu oldu.


Cumhuriyet  3.12.2011

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.