Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

KAHLO’NUN FOTOĞRAFLARI İLK KEZ SERGİLENECEK

Meksika'nın dünyaca ünlü kadın ressamı Frida Kahlo'ya ait yüzlerce fotoğraf, ilk kez sergilenecek.

"Frida Kahlo: Her Photos" adlı sergi, ABD'nin Arlington kentindeki Artisphere Sanat Merkezi'nde 23 Şubat'ta açılacak. Kahlo'nun özel koleksiyonunda yer alan 250'den fazla fotoğraf, sanatçının 1954'te yaşamını yitirmesinin ardından mühürlenerek kaldırılmıştı. 2007 yılında mühürleri açılan fotoğraflar, ilk kez sergileniyor. Mexico City'nin güneyindeki Coyocan'da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales'in dört kızından üçüncüsü olarak 6 Temmuz 1907'de dünyaya gelen Kahlo, çocukluğundan itibaren sanat, edebiyat ve felsefeye büyük bir ilgi duydu.

6 yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucunda bir bacağı sakat kalan Frida'nın hayatı, 19 yaşında geçirdiği trafik kazasından sonra tamamen değişti. Trenin demir çubuklarından birisi sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktığı için Kahlo, tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçirdi. Omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayan Kahlo, 32 kez ameliyat edildi.

Ailesinin önerisiyle sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başlayan Kahlo, 1929'da "Meksikalı Michelangelo" olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile evlendi. 1938'de New York'ta açtığı sergiyle uluslararası ün kazanan Kahlo, 13 Temmuz 1954'te akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde arkasında 70 tablo bıraktı.


AA  25.01.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.