Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TUR GÜZERGAHLARINDAKİ ÖREN YERLERİ ARTIRILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Afrodisias, Sagalassos gibi önemli ören yerlerinin gezi güzergahlarında yeteri kadar yer almadığını belirterek, ''Onları da güzergahlara eklemeye çalışıyoruz. Bu kültür varlıklarımızın daha fazla görülmesini sağlamak için sektörün diğer kesimleriyle temas ediyoruz'' dedi.
Günay, bunun için önümüzdeki aylarda turizm sektörünün önde gelen temsilcilerini ören yerlerine götürüp, bilgilenme gezisi yapmayı düşündüklerini bildirdi.
Günay, Ankara'ya, ''Büyük Türkiye Müzesi/Türkiye Uygarlıkları Müzesi'' adıyla büyük bir müze kurmaya ihtiyaç olduğunu daha önce dile getirdiğini anımsattı.
''Türkiye'deki tarihi eserlere daha fazla sahip çıkıp, bunları sergileyecek imkan yaratma niyetinde olduklarını'' belirten Günay, ''Biz, British Museum, Berlin Müzesi gibi dünya çapındaki bir müzeyi başka hiçbir topraktan bir şey çalmadan, almadan, kendi topraklarımızın zenginlikleriyle kurabiliriz. Bu inanılmaz bir şey, Batı'da hiçbir ülke bunu yapamaz. Ama Türkiye yapabilir. Böyle bir hayal kuruyoruz'' diye konuştu.
Günay, ''bu hayali gerçekleştirmek için ilk adımları attıklarını'' ve Ankara'ya yapılacak büyük müze için Bilimsel Danışma Kurulu oluşturulduğunu açıkladı.
Bilimsel Danışma Kurulu'nun müzeyle ilgili öneriler getireceğini ve gelecek yıl proje için ''düğmeye basmayı planladıklarını'' dile getiren Günay, ''Ulusal bir proje olsa da mutlaka uluslararası teklifler alacağız'' dedi.


A.A  26.12.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.