Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

DALGIN KIZLARIN, KIRILGAN OĞLANLARIN DÜNYASI

'Unutmadığım Şeyler Var', ressam Barış Kara'nın Galeri Eksen'de açtığı ilk kişisel sergisinin adı.

Sergi, renklere ve onların birbirlerine doğru hareketine/akışına adanmış resimlerden oluşuyor. Unutulmaya yüz tutmuş bir dünya hali’nin; birine ya da bir şeye ‘derinden’ meyil taşımanın, o şeye eğilimli olmanın hafızasını renklerle uyandırmış Kara. Anlatılan, insan ruhunun henüz dolup katılaşmadığı ‘imkân’ yüklü bir zamanın hikâyesi.
Sergideki resimler masalsı bir kırılma taşıyor. Fakat yine de masalın kendisi değiller, gerçekliğin kendisi de olmadıkları gibi. Gerçekliğin ve masalın henüz oluşmadığı, ikisinin birbirlerine benzediği bir aralığın içine yerleşmiş Barış Kara. Dalgın kızların, kırılgan oğlanların ve onlarla birlikte var olan başka tuhaf ‘şeylerin’ dünyası burası. Kanatlanmış mektup zarfları, perimsi şaşkın yaratıklar, ateş rengi narlar, boşlukta yüzen kâğıt gemiler gibi ‘şeyler’, renge kesmiş bir mekânın içinde birbirlerine doğru akışa geçmişler.

Sergideki resimlerin en dikkate değer yanı renklerin bu tuhaf hareketi. Barış Kara, renkleri iradeyle dolduran bir ressam. Açıkça figüratif olmalarına rağmen, her şekil, önce renk olarak algılanıyor. Bir yerden sonra, ancak resim yüzeyinde tanık olunabilecek bir hikâyenin içinde olduğunuzu hissetmeye başlıyorsunuz.
Şunu söylemek kaçınılmaz galiba: İyi sanat, birçok şeyin yanı sıra, kendi ham malzemesinin radikal onayından da tanınır. Bizi dünyanın dil olduğuna, görüntü olduğuna, ses ya da hareket olduğuna –bir an için- ikna eden bir büyü taşırlar. ‘Unutmadığım Şeyler Var’, belki de o ana dek hiç fark etmediğimiz bir gerçeği ‘yeniden’ hatırlamak için de bir fırsat olabilir.


Radikal  13.05.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.