Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

RÖNESANS’IN ÜÇ DEHASI İSTANBUL’DA

Michelangelo, Da Vinci ve Raphael oyunlu ve öğretici bir sergiyle Tophane-i Amire'ye konuk oldu.

16. yüzyıl İtalyası’nın üç ustası Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Raphael, İstanbul’un Rönesans ruhuna yaraşır mekânlarından Tophane-i Amire’de, ‘The Great Masters’ başlıklı sergide bir araya geliyor. Rönesans’ın en önemli üç isminin başyapıtlarının orijinallerini İstanbul’a getirmek mümkün olmasa da, eserlerin röprodüksiyonları bu sergi vesilesiyle görülebilecek. Serginin aslında ‘yapıtların orijinallerini görmek isteyenler için bir İtalya daveti’ niteliğinde olduğunu belirten küratörler Francesco Buranelli ve Alessandro Vezzosi’nin Rönesans üçlüsünü buluşturmak dışında bir başka önemli katkısı da geleneksel olanla teknolojiyi bir araya getirmeleri.

‘The Great Masters’, ‘interaktif’ bir sergi; izleyiciler, Michelangelo’nun ‘Sistine Şapeli’ndeki eserlerini ve Davud heykelini; Leonardo Da Vinci’nin ‘Son Yemek’ freskini ve ‘Vitruvius Adamı’nı, Raphael’in ‘Atina Okulu’ freskinin detaylarını interaktif bir sistem yardımıyla deneyimleme fırsatı buluyor. Serginin giriş bölümünde gösterilen üç dakikalık film, Rönesans döneminin üç dehası hakkında genel bir bilgilendirme yaparak ziyaretçileri sergiye hazırlıyor. İzleyiciler, sergi girişinde dağıtılan ‘audio guide/ kulaklıklı tur’ ve yapıtların yanına yerleştirilen okutucular yardımıyla eserler hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Örneğin izleyici, sergi dahilinde gerçek ölçülerinde bir röprodüksiyonu İstanbul’a getirilen, Rönesans’ın en popüler eserlerinden ‘Son Yemek’i izlerken, eserin önüne yerleştirilen göz izleme cihazıyla, genel izleyici ile aynı noktalara bakıp bakmadığını öğrenebiliyor. Ya da eserlerin yanına yerleştirilen dokunmatik ekranlarda, Michelangelo’nun ‘Sistine Şapeli’ yapıtının tavanındaki figürleri detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulabiliyor.

Bir başka örnekte ise ziyaretçiler, duvara yerleştirilen ölçüm grafiğiyle kendi ölçülerini Da Vinci’nin ‘Vitruvius Adamı’ ile karşılaştırma fırsatı yakalıyor. Sergiyi projelendiren Arter Tasarım Şirketi, sergiye yerel bir tat katmak adına bir de yeni bölüm eklemiş. Michelangelo, Leonardo ve Raphael’in çağdaşları olan Osmanlı sanatçıları ve mimarlarından örneklere yer verilen bu bölüm, 16. yüzyılda Batı’daki gelişmelere paralel olarak Doğu’da neler yaşandığına dair ipuçları vermesi açısından ilgi çekici. Rönesans’ın üç dehasının bilim ve sanatta bıraktıkları izleri bir arada görmek için, ‘The Great Masters’ı ajandanıza not edin. Sergi, 31 Temmuz’a kadar açık.


SH  2.06.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.