Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ALTIN KOZA ‘BABAMIN SESİ’NE

19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında ''En İyi Film Ödülü''ne yönetmenliğini Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy'ün yaptığı ''Babamın Sesi'' filmi layık görüldü.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. ''En İyi Film Ödülü''nü yönetmenliğini Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy'ün yaptığı ''Babamın Sesi'' filmi aldı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Zuhal Olcay ile Mahir Günşıray'ın yaptığı ödül töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı. Törenin açılışını Zuhal Olcay, ''Beklerim Bir Tango Borcun Var Bana'' adlı şarkıyla gerçekleştirdi.

Gecede, ''Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'' ve ''Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması''nda derece alan filmlere Altın Koza heykelciklerinin verilmesinin ardından 14 filmin yarıştığı büyük ödüllerin dağıtımına geçildi.

Törenin onur konuğu olan ünlü sinema sanatçısı Türkan Şoray, kendisine gösterilen ilgiye teşekkür ederek, Adanalıların çok yakın bir sıcaklık gösterdiğini vurguladı.

Sinemanın güzel tarafının kalpleri birbirine bağlaması olduğunu anlatan Şoray, şöyle devam etti:
''Hepinizin kalbi benim kalbimin içinde. Bu yıllarca böyle sürdü. Bu öyle güzel bir duygu ki yıllarca bu heyecanımı, duyduğum bu mutluluğu hiç yitirmedim. Bu akşam başka bir duygu da yaşıyorum. Sinema benim hayatım. Sinema için yaşadım, sinemayla nefes aldım. Sinema ortamları benim en mutlu olduğum ortamlar. Bu akşam burada sinema var, sinema yaşıyor. Sinema öyle bir sanat ki bir sahne çeken biri bile benim için çok değerli, çok kutsal. Çünkü o beyin emeği, yürek bambaşka bir şey. Duygularımı ulaştıracağım için de mutlu oldum.''

Şoray, Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü'ne kendi adının verilmesi karşısında büyük onur duyduğunu belirterek, ''Ben sinemanın bir parçasıyım kendimi yıllarca hep sinemaya ait hissettim. Ve de artık bunu söyleyemeye hakkım var diye düşünüyorum bunca yıldan sonra Türkan Şoray denilince sinema deniliyor. Bu benim değil sinemanın ödülü'' dedi.

Ödüller

Törende, En İyi Film Ödülü'ne layık görülen ''Babamın Sesi'' adlı film ''En İyi Senaryo'' ödülünü de alarak geceden iki ödülle ayrılırken, Pelin Esmer'in yönettiği ''Gözetleme Kulesi'' filmi ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'', ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'', ''En İyi Kadın Oyuncu'', ''En İyi Görüntü Yönetmeni'' ve ''En İyi Yönetmen'' ödüllerini aldı.

İnan Temelkuran ve Kristen Stevens imzalı ''Siirt'in Sırrı'' filmi de ''Jüri Özel Ödülü''nün yanı sıra ''En İyi Kurgu'' ve ''Jüri Özendirme'' ödüllerini aldı. Festivalde yönetmen Belmin Söylemez'in ''Şimdiki Zaman'' adlı filmi de ''Yılmaz Güney Özel Ödülü'' ile ''SİYAD En İyi Film'' ve ''Film Yön Jüri Özel Ödülü''ne layık görüldü.

Oyuncu İlyas Salman'a ''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü''nü kazandıran Reis Çelik'in ''Lal Gece'' adlı filmi ''Adana İzleyici Ödülü''ne de layık görüldü. Tören de Yeşim Ustaoğlu'nun ''Araf'' filmi ''Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü'', ''Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü'', ''En İyi Sanat Yönetmeni'' ödülünü aldı, Zeki Demirkubuz'un yönetmenliğini yaptığı ''Yeraltı'' filmi ise 2 ödüle layık görüldü.

Gece verilen ödüllerin listesi şöyle:

-Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Barış Hacıhan (Araf)
-Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü: Neslihan Atagül (Araf)
-En İyi Sanat Yönetmeni: Osman Özcan (Araf)
-En İyi Kurgu Ödülü: Öner Biberkökü-İnan Temelkuran-Kristen Stevens (Siirt'in Sırrı)
-En İyi Müzik Ödülü: Ödüle değer eser bulunmadı
-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Menderes Samancılar (Gözetleme Kulesi)
-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Laçin Ceylan (Gözetleme Kulesi) - Nihal Yalçın (Yeraltı-Araf)
-En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: İlyas Salman (Lal Gece), Engin Günaydın (Yeraltı)
-En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Nilay Erdönmez (Gözetleme Kulesi)
-Jüri Özendirme Ödülü: Evin Demirhan (Siirt'in Sırrı)
-SİYAD En İyi Film Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)
-Film Yön Juri Özel Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)
-Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erden Kıral (Yük)
-En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Gözetleme Kulesi)
-En İyi Senaryo Ödülü: Orhan Eskiköy (Babamın Sesi)
-En İyi Yönetmen Ödülü: Pelin Esmer (Gözetleme Kulesi)
-Jüri Özel Ödülü: Siirt'in Sırrı (İnan Temelkuran ve Kristen Stevens)
-Adana İzleyici Ödülü: Lal Gece (Reis Çelik)
-Yılmaz Güney Özel Ödülü: Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez)
-En İyi Film Ödülü: Babamın Sesi (Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan)

Konuşmalar

En İyi Film Ödülü'nü ''Babamın Sesi'' sesi adlı filmiyle alan Orhan Eskiköy, kendisinin barış filmleri yaptığını, 3 yıl önce burada ''İki Dil Bir Bavul'' ile Yılmaz Güney Özel Ödülü aldıklarını belirterek, ''O zaman bir barış iklimi vardı ülkemizde, konuşmaya ve birbirimizi anlamaya başlamıştık. Şimdi yeniden geri sarmaya başladı kaset ve bir hatırlatma yapmak istiyorum hükümete; 3 yıl önce sinemacıları bir araya toplayıp, 'Bu barışa nasıl katkı sunacaksınız' diye sorduğunda, sinemacıların vereceği tek cevap film yapmaktı. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Lütfen siz de üzerinize düşeni yapın ve verdiğiniz sözleri tutun'' diye konuştu.

Zeynel Doğan, ise kendisinin Diyarbakır'da yaşadığını, burada askeri bir hava üssünün bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
''Biz de savaş uçakları çok kalkar. Kent büyük bir gürültü ile çoğu sabah uyanır ve her savaş uçakları sıraya girip uçmaya başladığında anneler vardır pencerenin önüne koşarlar büyük bir kaygıyla. Benim annem de her sabah televizyonu açar, 'barış olmuştur' diye hep bir heyecanı vardır. 'Bugün bir şeyler olacak, memlekette bir şeyler düzelecek' diye. Her sabah aynı heyecanla açar. Ben ödülü Diyarbakır'da barışı bekleyen annelere adıyorum.''

''Şimdiki Zaman'' filmiyle Yılmaz Güney Ödülü'nü alan Belmin Söylemez ise çok onur duyduğunu, özellikle Yılmaz Güney adına verilen bu ödülü almanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

Adana İzleyici Ödülünü ise Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve Türkan Şoray birlikte verdi. Aldırmaz, bütün sanatçılara ve kendilerine destek veren sanat dostlarına teşekkür etti.

Ödülünü Türkan Şoray'ın elinden alan ''Lal Gece'' filminin yönetmeni Reis Çelik, bir değere sahip çıkacak şeyin insanlar olduğunu, halkı halk yapanın öncelikle kadınlar ve anneler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
''Analardır adam eden adamı deriz ama bu ülkede bir türlü adam olmadık, hep kadınları ağlattık, hep bu analarımıza gözyaşı döktürdük. Dağdakinin, şehirdekinin, yahu biz ne zaman analara gözyaşı döktürmeyeceğiz. Durdurun şu kavgayı şu kan akmasın. Biz sanatçılar olarak dağda mı yatmamız gerekiyor, aşağı mı inmemiz gerekiyor. Biz gidelim, biz siper olalım. Durdurun artık durdurun. Politikacılar oy kaygısından dolayı eğer bu ülkenin gözyaşlarına anaların ağlamasına göz yumup, küçük hesaplar yapıyorlarsa film çekmeyi de sanat yapmayı da bırakalım, her şeyi bir kenara koyalım.''

En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü alan İlyas Salman ise Ahmet Arif'in ''Yalnız Değiliz'' adlı şiirinden satırlar okuyarak, ''Bence yüzlerce bin yıldır evrimleşen insan bu ödülü bu filme verecekti. Niye biliyor musunuz bu ödülün içindeki beyaz pamuk, Zonguldak'ta yer altında maden çıkartan, alınlarında ter, suratı kara işçilerin beyazlaşmış halidir'' dedi.

En İyi Yardımcı Erkek Ödülü'nü alan Menderes Samancılar da Adana'da ödül almanın kendisi için önemli olduğunu, bu ödülü alarak en iyi olmadığını belirtip, ''Birini seçeceklerdi piyango bana vurmuş. Bu ödülü aldım çok mutluyum. Ancak, ülkemize barış ve kardeşlik ne zaman gelirse hepimiz o zaman mutlu olacağız'' diye konuştu.

Yarışmanın jüri üyeliklerini yönetmen Ferzan Özpetek'in başkanlığında, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim üyesi Hülya Uğur Tanrıöver, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan yaptı.


AA  23.09.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.