Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘ITRİ VE DÖNEMİ’ BAŞLIKLI KONSER VE SEMPOZYUM

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), ünlü bestekâr Buhûrîzâde Mustafa Efendi'nin (Itrî) ölümünün 300. yılında, UNESCO'nun 2012'yi "Itrî Yılı" ilan etmesi nedeniyle, Itrî üzerine iki günlük bir etkinlik düzenliyor.

Etkinlik, 2 Aralık Pazar günü saat 17.00’de İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek “Itrî ve Dönemi” başlıklı açılış konseri ile başlayacak.

“Itrî ve Dönemine Disiplinlerarası Bakışlar” başlıklı sempozyum ise 3 Aralık Pazartesi günü, 10.00-17.30 saatleri arasında yine İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Açılış konserinin öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek törende İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Başbakan birer açış konuşması yapacak.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilecek “Itrî ve Dönemi” başlıklı konserde, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (OMAR) bağlı olarak, Gönül Paçacı yönetiminde çalışan Türk Müziği İcra Heyeti ve solistler Ahmet Özhan, Münip Utandı ile Leonidas Asteris, 17. yüzyıl bestekârlarının değişik formlardaki, bazıları çok nadir icra edilen eserlerini seslendirecek.

Itrî ve Dönemine Disiplinlerarası Bakışlar Sempozyumu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Beyoğlu Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen “Itrî ve Dönemine Disiplinlerarası Bakışlar” sempozyumu, 3 Aralık Pazartesi günü 10.00-17.30 saatleri arasında, İstanbul Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Beyazıt Kampüsü'nde yer alan Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Itrî’den yola çıkılarak 17. yüzyıl döneminin müzik, felsefe, tarih ve edebiyat gibi farklı disiplinler açısından değerlendirileceği sempozyum, Türk Müziği İcra Heyeti Şefi ve OMAR Müdürü Gönül Paçacı'nın danışmanlığında düzenleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu sempozyumda sunulacak tebliğlerden oluşacak Türkçe ve İngilizce bir yayın da hazırlanacak.

Müzik, felsefe ve edebiyat gibi alanlarda konuşmaların yer alacağı sempozyumda, Türkiye’nin Osmanlı tarihi alanındaki önemli uzmanlarından Prof. Dr. Mehmet Genç, Osmanlı'da 17. yüzyılın sosyal ve ekonomik yapısı üzerine değerlendirmeler yapacak. Otuz yılı aşkın bir süredir klasik Türk müziğiyle ilgili araştırmalar yapan Türkolog Prof. Dr. Walter Feldman ise Ali Ufkî, Evliya Çelebi ve Kantemir gibi önemli isimlerin de yaşadığı bu dönemdeki müzik formlarının özellikleri ve değişimi üzerine yoğunlaşacak. Aynı zamanda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Mehmet Kalpaklı’nın dönemin edebiyatı ile ilgili değerlendirmelerinin ardından, müzikolog Ersu Pekin, Itrî ve dönemini tezkîreler ışığında anlatacak.

Merkezi Tahran'da bulunan “İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği”nin Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın dönemin Şark-İslam kültürünü ele alacağı konuşması, yaklaşık 40 yıldır Fransa'da yaşayan ve Türk müziğini batıya tanıtan, müzikoloji çalışmaları da bulunan ünlü sanatçı ve neyzen Kudsi Erguner'in, Itrî ve döneminden günümüze, Osmanlı musikisindeki yorum farklılıklarını incelemesiyle devam edecek.

Sempozyumda ayrıca, Itrî'nin Klâsik Türk Musikisi repertuarının en yetkin eseri olarak kabul edilen "Neva Kâr"ına ait ses kayıtlarının izleyicilerle paylaşılacağı özel bir bölüm de yer alacak. “Neva Kâr'ın farklı ses kayıtları ışığında eskiden yeniye doğru icraları, Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün tarafından aleniyet-mahremiyet sorunu açısından incelenecek. Necil Kazım Akses'in "Itrî’nin ‘Neva Kâr’ı Üzerine Büyük Orkestra İçin Scherzo” isimli eseri de yine bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Önder Özkoç tarafından değerlendirilecek.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek sempozyuma katılmak için, (0212) 334 08 18 numaralı telefon aracılığıyla ya da nazli.akcig@iksv.org mail adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.


SH  1.12.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.