Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

PALA’DAN BİR ‘EFSANE’

Özellikle Divan Edebiyatı konusunda Türkiye’deki en yetkin isimlerden olan ve bu konuda onlarca kitabı bulunan İskender Pala, son dönemin en popüler romancılarından biri. ‘Şah ve Sultan’ ve ‘Od-Bir Yunus Romanı’yla 100 bini aşan satış rakamlarına ulaşan İskender Pala, bu kez Türk denizcilik tarihinin efsanelerinden Barbaros Hayreddin romanıyla okur karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kendisi de eski bir deniz subayı olan, Osmanlı denizcilik tarihiyle ilgili kitapları bulunan Pala’nın Kapı Yayın-ları’ndan çıkacak ‘Efsane-Bir Barbaros Romanı’, 4 Ocak’ta kitapçılarda olacak.

16. yüzyılın Osmanlı’sı, dönemin Akdeniz’i, büyük bir aşk ve unutulmaz Endülüs çağını geri kazanma gayretleri romanın ana çerçevesini oluşturuyor. Roman, 16’ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Barbaros Hayreddin Paşa’ya başından geçenleri yazmayı emretmesi, denizcinin de bu görevi Seyyid Muradi’ye vermesi üzerine şekilleniyor. Barbaros’un anlattıkları çerçevesinde ait olduğu devrin ruhunu bugüne taşıyan ‘Efsane’, ana kahraman Barbaros Hayreddin Paşa dışında Seyyid Muradi, Billure, Conradina gibi karakterlerin hikâyelerini de aktarıyor. Elbette İskender Pala’nın o kendine has akıcı dili, tarihsel olanı insani olanla birleştirme gücüyle...


Radikal  29.12.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.