Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TANRIPINAR’IN ‘HUZUR’U ABD’DE YAYINLANDI

20nci yüzyılın en önemli Türk yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tanınmış romanı Huzur Turkish Cultural Foundation desteğiyle ABD’de yayımlandı.
20nci yüzyılın en önemli Türk yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın tanınmış romanı “Huzur,” “A Mind at Peace” adıyla Erdal M. Göknar'ın İngilizce çevirisiyle Archipelago Books tarafından yayımlandı.

Huzur'un İngilizce'ye çevirisi ve basımı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlanması ve dağıtımı Türk kültür mirasını korumaya yönelik projeleriyle tanınan, ABD'de kurulu Turkish Cultural Foundation'ın desteğiyle gerçekleşti. Merkezi New York'da bulunan ve dünya edebiyatının önde gelen eserlerini İngilizceye kazandırmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir yayınevi olan Archipelago Books, Tanpınar'ın “Huzur” romanını basma çalışmalarına 2004 yılında karar verdi.

Romanın çevirisi Duke Üniversitesi öğretim üyesi Erdağ M. Göknar tarafından yapıldı. Göknar ayrıca Orhan Pamuk'un “Benim Adım Kırmızı” adlı romanının İngilizce çevirmeni ve halen Pamuk'un “Masumiyet Müzesi” adlı yeni kitabının çevirisi üzerinde çalışıyor.

İkinci Dünya Savaşı öncesi Türkiye'sinde geçen Huzur, erken Cumhuriyet döneminde Doğu-Batı, eski-yeni ikilemini ve modernleşme sancılarını bir Türk ailesinin yaşadığı zorluklarda anlatıyor. ABD'nin önde gelen edebiyat dergisi Publisher's Weekly, eseri “Tanpinar'ın lirizmi ve romanın etkili komplosu, Amerikalı okuyuculara, bu olağanüstü romanı okumak için neden bu kadar beklemeleri gerektiğini sorduracaktır,” ifadeleriyle övdü.


Sanatsal Haber  16.01.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.