Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

LOS ANGELES’TA TÜRK FİLMLERİ RÜZGARI DEVAM EDİYOR

ABD'nin California eyaletinde düzenlenen 2. Los Angeles Türk Filmleri Festivali'ne dün Yılmaz Erdoğan'ın Kelebeğin Rüyası filminin ardından, bugün de Ali Aydın'ın Küf adlı filmi damgasını vurdu.

Festivalin ikinci gününde, yönetmen Ali Aydın'ın ilk uzun metrajlı filmi olan ve Uluslararası Venedik FilmFestivali'nde Geleceğin Aslanı ödülüne layık görülen "Küf" adlı yapım gösterildi.

Film, salonu dolduran Amerikalı sinema çevreleri ve sinemaseverlerden yoğun takdir topladı. Festivalin Amerikalı jüri üyeleri arasında yer alan, bağımsız film yönetmenlerinin öncü isimlerinden, 1978 yılında ''Northern Lights'' filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Kamera Ödülü'nün sahibi Rob Nilsson, hem Küf filmi hem de genel anlamda Türk sinemasının dünyadaki konumu konusunda soruları yanıtladı.

''Küf, bende çok büyük etki bıraktı''

Nilsson, ''Küf filmi, bende çok çok büyük bir etki bıraktı'' dedi.

Filmi sade ve güçlü bir eser olarak niteleyen Nilsson, filmin, ''izleyiciye müdahale etmeme, ikna kaygısı içermeme'' gibi özellikleri bakımından, kendisine Dostoyevski ve Tolstoy'un tarzlarını hatırlattığını belirtti.

Festivalin bu yılki jüri başkanı ünlü Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun, kendi adını taşıyan Rob Nilsson ödülü dahil birçok uluslararası ödüle sahip "Bal" filminden de aynı derecede etkilendiğini dile getiren Nilsson, ''Kaplanoğlu, Türk sineması için büyük bir değer, Ali Aydın da öyle. Üstelik ilk uzun metrajlı filmi, müthiş! Aslında beni şaşırtmıyor çünkü Semih'le Erivan'da tanıştığımda, orada diğer birkaç Türk filmini de izlemiştim. (Gülerek) O zamana kadar pek fikrim yoktu, ama şimdi biliyorum'' diye konuştu.

Nilsson, ''İleride Oscar'a aday Türk filmleri görecek miyiz?'' sorusuna, ''Kesinlikle. Bu film aday olmalıydı, birinci sınıf bir yapıt'' diye yanıt verdi.

''Türk sineması dünyada daha fazla yer kaplamalı''

Semih Kaplanoğlu'nun filmleri, Küf gibi filmlerin dünya çapında daha fazla tanınması ve destek görmesini arzu ettiğini belirten Nillson, örneğin bu yılki Oscar adaylarından Lincoln'dan sözü açarak, ''Güzel bir filmdi, iyi bir performanstı, ama Semih'in filmleri de öyle. Umarım ki Türk sinemasıdünyada daha fazla yer kaplayacak'' dedi.

Nilsson, bir soru üzerine, Semih Kaplanoğlu gibi yönetmenlerin ABD'ye gelip, Hollywood tarzı değil, kendi tarzlarını yansıtan derinliğe sahip filmler yaptıklarını görmeyi arzuladığını söyledi.

''Festivalde emeği geçen herkes takdiri hakediyor''

Nilsson, Los Angeles Türk Film Festivali gibi festivallerin, Türk filmlerinin dünya çapında daha iyi tanınmasına önemli katkılar sağladığını dile getirdi. Festivalin dünkü açılış törenine özellikle değinen Nilsson, ''Harika bir geceydi, çok coşkulu bir ortam vardı. Bu festivalde emeği geçen herkes takdiri hakediyor'' dedi.

Festivali hayata geçiren genç ekibin, ''çok büyük bir iş'' yaptığını kaydeden Nilsson, ''Organizasyon ekibindeki herkes çok içten, samimi ve dürüst, benim için en önemli şey bu'' dedi.


AA  2.03.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.