Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ALTIN LALELER ‘EMEK’TARLARLA BULUŞTU!

İstanbul Film Festivali’nde Onur Ünlü'nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi En İyi Film ödülünün sahibi oldu. Sahneye ödül için çıkan isimler farklı, sözler ise aynıydı: Emek yerinde güzel...

32. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Ceyda Düvenci ve Mert Fırat’ın sunuculuğunu üstlendiği kapanış gecesi, NTV’den canlı olarak yayınlandı.

Festivalle ilgili hazırlanan kısa filmle başlayan gecede, sahneye çıkanların tümü Emek Sineması'nın kapatılmasını eleştirdi.

Kısa filmin ardından sahneye çıkan ilk isimler, Hülya Koçyiğit ve Nejat İşler'di. İki ismin de gündemi Emek Sineması'ydı ve İşler, konuşmasını 'Ben şimdi babama ne diyeceğim' sözleriyle bitirdi.

YILMAZ: EMEK'İ SATIN ALDIM

Ünlü şovmen Cem Yılmaz, ödül vermek için çıktığı sahnede kısa bir konuşma yaparak Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı olduğunu belirtti. Yılmaz, "Bir haberim var. Emek Sineması'nı satın aldım. Keşke böyle olsaydı tabii. Teklif ettim, ama baktım ki Emek Sineması zaten bizimmiş" diye konuştu.

ÖDÜLLER

Sinema Onur Ödülü
Yönetmen Peter Weir

Altın Lale Uluslararası Yarışma

Altın Lale için bu yıl Uluslararası Yarışma’da 13 film yarıştı. Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü'ne, Lenny Abrahamson’un yönettiği WHAT RICHARD DID / NE YAPTIN RICHARD layık görüldü. Jüri Özel Ödülü ise, Bruno Dumont’un yönettiği CAMILLE CLAUDEL 1915'e verildi.

Altın Lale Ulusal Yarışma

En İyi Film
Sen Aydınlatırsın Geceyi / Onur Ünlü

En İyi Yönetmen
Aslı Özge / Hayatboyu

En İyi Senaryo
Sen Aydınlatırsın / Onur Ünlü

Jüri Özel Ödülü
Devir / Derviş Zaim

En İyi Kadın Oyuncu
Sema Poyraz / Özür Dilerim

En İyi Erkek Oyuncu
Ercan Kesal / Yozgat Blues

En İyi Görüntü Yönetmeni
Emre Erkmen / Hayatboyu

En İyi Özgün Müzik
Murat Başaran / Soğuk

En İyi Kurgu
Sen Aydınlatırsın / Emre Boyraz

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

Genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bu yıl ilki verilen ve jürisinde yönetmen Emin Alper, oyuncu Saadet Aksoy ve sinema eleştirmeni Rüdiger Suchsland’ın yer aldığı Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü de sahibini buldu.

Festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları’nın yanı sıra, Türkiye Sineması bölümünde yer alan Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması kuşakları ile Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen Türkiye yapımı tüm ilk filmlerin aday olabildiği ödülün sahibine, CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30.000 TL’lik ödül verildi. İlk Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan KÖKSÜZ filminin yönetmeni Deniz Akçay Katıksız’a ödülünü Cem Yılmaz ve jüri üyesi Emin Alper takdim etti.

Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nın jürisinde, geçen yıl festivalin Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Crulic - The Path to Beyond / Crulic - Öteki Tarafa Yolculuk filmiyle Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Anca Damian, Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuki İşler (Hukukun Üstünlüğü) Yönetmenliği Direktörü Philippe Boillat, yönetmen Dan Setton ve Eurimages Genel Sekreteri Roberto Olla yer aldı.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle verilen FACE ödülü heykelciği ve 10.000 Avro’luk para ödülü’ne Atiq Rahimi’nin yönettiği SYNGUÉ SABOUR / SABIR TAŞI adlı film layık görüldü. Anca Damian’in açıkladığı ödülü, filmin uluslararası dağıtımcısı Le Pacte’nin temsilcisi Natalie Jeung’e, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Adrian Butler takdim etti.

Sinemada İnsan Hakları yarışmasında Özel Mansiyonu, Danis Tanovic’in yönettiği EPIZODA U ZIVOTU BERACA ZELJEZA / BİR HURDACININ HAYATI ve Muel O’nun yönettiği JISEUL adlı filmler paylaştı.

FIPRESCI Ulusal ve Uluslararası Yarışma Ödülleri

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında iki ödül verdi. FIPRESCI Ödülleri, Ulusal Yarışma’da Onur Ünlü’nün yönettiği SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ filmine ve Uluslararası Yarışma’da Bruno Dumont’un yönettiği CAMILLE CLAUDEL 1915 filmine takdim edildi. Ödülleri FIPRESCI Jüri üyesi Lesley Chow açıkladı.

Başkanlığını Hollanda’dan Dana Linssen’in yaptığı FIPRESCI Jürisi’nde Avustralya’dan Lesley Chow, İsveç’ten Jon Asp, Kanada’dan Guilhem Caillard ve Türkiye’den Berke Göl ile Burcu Aykar yer aldı.

Radikal Gazetesi Halk Ödülü

Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü, hem uluslararası hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi.

Uluslararası Yarışma’da Eva Neymann’ın DOM S BASHENKOY / KULELİ EV filmi, Ulusal Yarışma’da Deniz Akçay Katıksız’ın KÖKSÜZ adlı filmi kazandı.

32. İstanbul Film Festivali’nin kapanış etkinlikleri, The Sofa Hotel’de Efes’in ev sahipliğinde düzenlenen kapanış partisiyle devam etti. Partiye, festivalin ulusal ve uluslararası konukları, Altın Lale için yarışan filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle, sinema dünyasının seçkin isimleri katıldı.


SH  15.04.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.