Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

AZ SENARYO LAB’DE

!f İstanbul’un bağımsız sinema kurumu Sundance ile ortaklaşa yürüttüğü Senaryo Lab, bu yıl 10–13 Mayıs tarihlerinde Büyükada’da yapılacak. Projeler arasında Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarladığı 'Az' da bulunuyor. Sundance Senaryo Lab’in Türkiye danışmanı ise ünlü senarist ve yönetmen Ümit Ünal.

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin Maximum Kart’ın partnerliğinde ve Digiturk’ün bölüm sponsorluğunda düzenlediği Sundance Senaryo Lab, bu hafta sonu Büyükada’da yapılacak.

!f İstanbul’un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance ile 2011 yılından beri ortaklaşa yürüttüğü Sundance Senaryo Lab’e bu yıl 40’ı aşkın başvuru oldu ve aralarından 4 proje atölyeye katılmaya hak kazandı.

Hakan Günday’ın aynı romanından Emine Dursun ve Hakan Günday’ın uyarladığı, yönetmenliğini ise Hande Türkel ‘in yapacağı “Az”, Ceylan Özgün Özçelik’in yazdığı ve yöneteceği “Kaygı”, Ayşim Türkmen’in Şirin Güven’le birlikte yazdığı ve yöneteceği “Çekmeköy Underground” ve Mehmet Can Mertoğlu’nun yazdığı ve yöneteceği “Albüm”, Büyükada’da yapılacak ve 3 gün boyunca sürecek atölye boyunca, alanında uzman danışmanlar eşliğinde geliştirilecek.

Türkiye’den danışmanlığı Ümit Ünal yapacak
Türkiye’den danışmanlığını “Teyzem”, “Hayallerim, Aşkım ve Sen”, “Piano Piano Bacaksız”, “Berlin in Berlin” gibi Türkiye sinemasının kalburüstü filmlerinin senaristi ve “9”, “Ara”, “Gölgesizler”, “Ses” ve “Nar” filmlerinin yönetmeni Ümit Ünal’ın yapacağı atölyenin diğer eğitmenleri ise şöyle:
Sidney Lumet’in yönettiği “Running of Empty” adlı filmle “özgün senaryo” dalında Oscar’a aday olan, bunun dışında “A Dangerous Woman”, “Losing Isaiah”, “Violets Are Blue” filmlerinin senaryolarını yazan ve yapımcılıklarını üstlenen, Akademi’nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticiliğin yanı sıra “Scripter Awards”un başkanlığını üstlenen Sundance Enstitüsü Senaryo Laburatuvarı danışmanlarından Naomi Foner; “Saving Grace”, “August”, Joe Gould’s Secret gibi ülkemizde de tanınan filmlerin ve “Fallen Angels”, “The Hunger”, “213” gibi ünlü televizyon dizilerinin senaryolarını üstlenen, Akademi’nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticilik yapan ve “Writers Guild of America West”in Başkan Yardımcılığını yürüten Sundance Enstitüsü Senaryo Laboratuvarı Sanat Direktörü Howard A. Rodman; Rolling Stone, Film Comment, Vogue gibi dergilerde gazetecilikle başlayan kariyerini R.E.M., Aimee Mann, Wilco ve Everything but the Girl gibi isimlere çektiği kliplerle sürdüren, “Motherhood”, “A Good Baby”, “Diggers” filmlerini yazıp yöneten, son olarak da Ürdün Sundance Senaryo Lab’de yaratıcı danışmanlık yapan Katherine Dieckmann.

Bağımsızların keşfedicisi de geliyor
Atölye sırasında ayrıca, Sundance Film Festivali’nin Uzun Metraj Film Direktörü Paul Federbush da çalışmaları izlemek için İstanbul’da olacak. Çeşitli film şirketlerinde görev alan Federbush; satın aldığı “Donnie Darko”, “Shine”, “The Sweet Hereafter” ve “Dancer in the Dark” gibi filmleri keşfeden kişi sayılıyor. Uzun yıllar Warner Bros’a bağlı Warner Independent Pictures’ta Yapım ve Film Alım departmanı başkan yardımcılığını yürüten Federbush’ın diğer keşifleri arasında Oscar ödüllü “Slumdog Millionaire”, “March of the Penguins” ve “Paradise Now” da bulunuyor. Son olarak Red Flaf Releasing’i kuran Federbush, halen Sundance Enstitüsi’nde pazarlama ve dağıtım danışmanı görevini de yürütüyor.

Tarantino’den Soderbergh’e...
Ünlü oyuncu ve yönetmen Robert Redford tarafından kurulan Sundance Senaryo Lab, yeni yeteneklerin orijinal film projeleri geliştirebilecekleri ve önde gelen yazarlar ve yönetmenlerle çalışabilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla 1981 yılında başladı. Quentin Tarantino’dan Darren Aronofsky’ye, Steven Soderbergh’den Shirin Neshat ve Paul Thomas Anderson’a günümüzün önde gelen yönetmen ve senaristlerinin sinema tarihine geçen projelerinin ilk adımlarını attıkları Sundance Senaryo Lab, 2011’den beri de !f İstanbul kapsamında Türkiyeli dört projeye senaryo danışmanlığı imkânı yaratıyor.


ntvmsnbc  7.05.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.