Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SARKIS’İN İKİZ’İ GALERİ MANA’DA

Galeri Manâ, 23 Mayıs – 6 Temmuz tarihleri arasında Sarkis’in İkiz/Twin adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

Sarkis'in Galeri Manâ’daki bu ilk kişisel sergisinde son dönem yapıtlarından oluşan yeni bir yerleştirme sunulacak. Sergiye Sarkis, Uwe Fleckner ve Nico Anklam’ın katılacağı, Galata Rum İlkokulu’nda yapılacak bir söyleşi eşlik edecek.

İkiz/Twin’de Sarkis, çok katmanlı bir biçimde işleyen bir ikilikler evreni yaratıyor. Galeri mekânının her katının, diğerinin özgün bir ikizine dönüştüğü bir düzende, bakır yüzeyler, yansıtıcı ve iletken özellikleriyle sahne alıyorlar. Her bir ikiz, iki kat arasındaki zaman aşımı ve mekânsal ayrımda ifade bulan ufak bozulmalarla donatılmıştır, bu ufak kaymalara her bir yapıt çiftinin arasında da rastlanır. Her bir nesne ile iki kez karşılaşılır ama tıpkı insanın evreni deneyimleme ve düşünme biçimlerindeki temel ikiliklerde olduğu gibi, her ikisi de asli değer taşır. Bu ikilik yalnızca sergideki ses unsuru ile aşılır. Bir müzik bütün mekânı kaplar; Sarkis John Cage ile kendi özel sohbetini sürdürürken, uzaktan çalan çanların sesi konuşan iki balinanın şarkısını taşır ve bu sergiyi Sarkis’in Rotterdam’ın eski tersanesindeki Ballads yerleştimesine bağlar.

“Bakırla kaplanmış hoparlörlerden çanlar ya da zillerin uzaklardan gelen seslerini duyuyoruz. Kendimizi sergi mekânında çiftlenmiş olarak buluyoruz sürekli ve renkli parmak izlerinin perdesi üzerinden kendi ayna aksindeki ikizimizin yüzüne bakıyoruz. Kurşun vitrinlerde gündelik yaşamın azizleri olarak beliren başkahramanların fotoğraf portreleri görülüyor. Bakır bir çubuğun üzerine giydirilmiş, sayısız süslemeyle kaplı kahverengi bir ceket buluyoruz karşımızda. Duvarda tuhaf bir yükseklikte asılı duruyor.” (Nico Anklam, Mart 2013) Sergi kataloğunda Uwe Fleckner ve Nico Anklam’ın, sırasıyla Sarkis’in görsel olguları bellek ile bağlantılı olarak kullanışı ve yapıtlarının bu son yerleştirmesini ele alan yazıları yer alacak. Sarkis, Uwe Fleckner ve Nico Anklam’ın katılımlarıyla 24 Mayıs saat 18.00’de Galata Rum İlköğretim Okulu’nda bir sanatçı konuşması gerçekleştirilecek.

Sanatsal pratiğinin erken dönemlerinden itibaren çağımıza özgü bir estetik dil ve deneyim arayışından vazgeçmeyen Sarkis; mekânın, malzemenin ve kullandığı mecranın doğasını dikkate alarak yapıtını sürekli olarak yeni bir dil yaratma dürtüsüyle üretir. Kaynağını hem otobiyografik öğelerden hem de sanat tarihi, edebiyat, müzik ve sinema alanlarından doğrudan veya dolaylı yollardan alan Sarkis, mekânın ve nesnenin tarihselliğini ve performansını ön plana çıkaran fiziksel, tarihsel ve kavramsal karşılaşmalar yaratarak donmuş ve katılaşmış olan belleğe yeniden can verir.

Sarkis’in yakın dönem retrospektif sergileri Musée d’Art Moderne et Contemporain, Cenevre (2011); Centre Pompidou, Paris (2010) ve İstanbul Modern’de (2009) yer aldı. Eserleri Sydney (1982), Lyon (2009), İstanbul (1987; 1989; 1995; 2007), Moskova (2007) Venedik (1990) Bienalleri, Documenta (1977; 1982), When Attitudes Become Form (Kunsthalle Bern, 1969), ve Les Magiciens de la Terre (Centre Pompidou, 1989) gibi çeşitli uluslararası sergilerde gösterildi. 2012’de Boijmans van Beuningen Müzesi desteğiyle Rotterdam limanında sergilenen Ballads adlı yerleştirmesinin yanı sıra Fransa’da Chaumont-sur-Loire şatosunda yer alan Ailleurs, ici sergisinde vitray çalışmaları ve Paris Palais de Tokyo’da La Triennale kapsamında La Frise des Tresors de Guerre adlı yerleştirmesi sergilendi.

Galeri Manâ Salı-Cumartesi günleri 11:00-18:00 arası ziyarete açıktır.
Kemeraltı Cad. No: 49, Beyoğlu-İstanbul


SH  13.05.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.