Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

FKB’DE ÇİZGİ ROMAN SERGİSİ

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 3. Istanbulles Çizgi Roman Festivali çerçevesinde, bu yıl ev sahipliği yaptığı sergide ünlü SPIROU karakterinin 75. Yaşını kutluyor.

29 Mayıs'ta açılacak olan sergi, farklı çizerlerin hünerli ellerinde yıllar içinde bir efsaneye dönüşen bu çizgi karakterin tarihine ışık tutuyor. Sergide aynı zamanda yan karakterlerden Le Marsupilami çizimleri de yer alacak.

Rob-Vel tarafından yaratılan ve 75 yıl boyunca farklı çizerler tarafından çizilen Spirou’nun baş kahramanı, Moustic Oteli’nin karşılama görevlisidir. Spirou’ya daha sonra Spip adlı bir sincap ile Jijé tarafından yaratılan ve Spirou’nun maceralarında yanından ayrılmayan arkadaşı Fantasio katılır.

Döneminin en yetenekli çizeri kabul edilen dahi André Franquin, ana çizgi diziyle paralel maceralar yaşayan Marsupilami karakterini 1952 yılında yaratır. Karakterin çok çabuk benimsenmesi ile Franquin onu 1990 yılında o zamandan beri çizerliğini yapan Batem’in ellerine teslim etti. Çok sayıda çizgi film uyarlaması yapılan Marsupilami 2012 yılında Alain Chabat’nın yönetmenliğini yaptığı Live isimli film ile izleyicilerin karşısındaydı. Sadece Fransa’da 5.5 milyon izleyici ile film büyük başarı elde etti.

Spirou dizisi Türkiye’de Tudem Yayınları, Le Marsupilami ise 2013 yılından beri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor.

3. Istanbulles Çizgi Roman Festivali çerçevesinde Spirou dizisini gerçekleştirmiş bütün çizerlerin 60 adet çizim Fransız Kültür Merkezi’nde 29 Mayıs - 31 Ağustos 2013tarihleri arasında izlenebilecek.

www.ifturquie.org


SH  27.05.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.