Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

DOCUMENTARIST 2013 GEZİ PARKI’NDA KAPANDI

İstanbul Taksim'de ve Türkiye'nin her yerinde devam eden direniş nedeniyle uzatılan DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri, dün akşam Gezi Parkı'nda yapılan görkemli bir kapanış töreniyle sona erdi.

Törende ödülleri sahiplerini bulurken, ödül alanlar "Buraya sadece tören için gelmedik" dedi.

Bu yıl 9 güne yayılan DOCUMENTARIST 6. İstanbul Belgesel Günleri, kapanış ve ödül törenini dün akşam Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleştirerek, direnişçilerin işgal ettiği bir alanda ödül töreni yapan belki de tek festival oldu.

Son üç gününde programına direniş filmleri de ekleyen DOCUMENTARIST, hafta boyunca her akşam Park'ta da gösterimler yapıyordu.

Bine yakın kişinin izlediği kapanış töreninde Johan vander Keuken Yeni Yetenek Ödülü sahiplerine verildi.

Ödülün bu yılki kazananı İsviçre'de yaşayan Ufuk Emiroğlu'nun ilk filmi "Babam, Devrim ve Ben" (Mon pére, révolution et moti) olurken; Ercan Kesal, Alin Taşçıyan, Bülent Öztürk, Defne Karaosmanoğlu ve Jeroen Gankema'dan oluşan jüri Doğu Akıncı'nın "Mustafa'nın Yaşam Zinciri" adlı belgeseline Özel Mansiyon Ödülü verdi.

Ufuk Emiroğlu, ödülünü alırken "30 yıldır ülkesine dönemeyen babamın şu anda burada olmasını çok isterdim" dedi. Yönetmene ayrıca festival ekibi tarafından gaz maskesi hediye edildi.

Mansiyon Ödülü'nü yönetmen adına alan Emrah Mokan ise, "Bu akşam sadece bu ödül töreni için değil, direnişe katılmak üzere buradayız" diye konuştu.

Genç kuşak belgeselcilerin yaratıcı çalışmalarını desteklemek amacıyla 2010'dan beri verilen ve Türkiye'den olduğu kadar yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli belgeselcilere de açık olan JvdK Yeni Yetenek Ödülü'ne bu sene 17 film aday oldu.

Ödül, "Çok kişisel bir meseleyi ve arayışı, sinema dili ve zanaatının yaratıcı unsurlarını katarak ironik bir yaklaşımla ele alma başarısını gösterdiği için", bir baba-kız ilişkisi üzerinden Türkiye'deki devrim mücadelesinin bir dönemine odaklanan "Babam, Devrim ve Ben" filmine verildi.

Yoksul bir ailenin zihinsel özürlü ve şizofreni hastası çocuğunu merkezine alan Doğu Akıncı'nın yönettiği "Mustafa'nın Yaşam Zinciri" adlı filmi ise, "Görünürdeki gerçekliğin arkasında yatan sosyo-psikolojik gerçekleri tutarlı bir şekilde sunmasındaki başarısından dolayı" Özel Mansiyon ödülüne değer bulundu.


SH  10.06.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.