Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

BÜYÜK ÖDÜL TÜRK FİLMİNE

İstanbul’da iş arayan Zeynep adlı kızın hikayesini anlatan Türk filmi 'Zerre' Uluslararası Moskova Film Festivali’nde 'En iyi film', Türk oyuncu Jale Arıkan da 'En iyi kadın oyuncu' seçildi.

Moskova’daki 35’inci Uluslararası Film Festivali, kapanış töreni ile sona erdi. Büyük ödül 'Altın Aziz George heykeli', 'Erdem Tepegöz' ün yönettiği sosyal drama filmi 'Zerre' ye verildi. Festivalin kapanış töreni eski adı ’'Puşkin' olan başkent Moskova’daki Rusya sinema salonunda yapıldı. Törende Erdem Tepegöz ün yönettiği'Zerre' en iyi film ödülünü alırken filmde 'Zeynep' karekterini canlandıran Jale Arıkan da en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Mohsen Mahbalbaf’ın başkanlığındaki jürinin bu kararı tamamen sürpriz oldu. Sinema eleştirmenlerinin büyük bir bölümü büyük ödül olan altın heykelciği Konstantin Poluşanskov un siyah- beyaz filmi Rol’ün ya da Diederik Ebbinge’nin Hollanda yapımı olan 'Matterhorn'un alacağını düşünüyorlardı. 'Matterhorn', 'Seyirci sempati ödülünü' alırken Puluşanskov’un filmi ödülsüz kaldı.

En iyi Erkek oyuncu ödülü Rus aktör, Andrey Bogatırev in "Juda" filmindeki rolünden dolayı Aleksey Sevçenko’ ya verildi.

En iyi yönetmen ödülü ise konusu Güney Kore’de geçen 'Lübnan duyguları' adlı filmiyle Chong Enhen’e verildi. Jüri özel ödülünü ise fail ve kurbanının karmaşık ilişkilerinin konu edildiği, yönetmenliğini Tatsusi Oomori nin yaptığı 'Veda Vadisi' aldı.

Kısa Film dalında ödül 'Elfler Kalesi' filmi ile Rustem İlyasov’a verildi. Film fantazi karakterler çizen ve gerçek hayat ile hayal dünyasını birbirine karıştıran bir sanatçının yaşadığı krizleri konu alıyor. Festivalin Belgesel dalındaki ödülünü ise Polonyalı yönetmen Pavel Lozinskiy, 'Baba ve Oğul' filmi ile aldı. Filmin kahramanı Pavel’in kendisi ve ünlü bir belgesel rejisörü olan babası Marsel. Filmde baba Marsel’in Paris’e annesinin küllerinin gömülü olduğu yere ziyareti anlatılıyor.

Stanıslavskı ödülü
Festivalin Geleneksel 'Aktörlük sanatında zirveyi yakalamak için Stanislavski okulunun prensiplerine inanç' ödülü de Rus Aktris Ksenia Rappoport’a verildi. Son ana kadar hemen hemen herkes bu ödülün festivalin kapanışını da yapan "Rasputin" Filmi ile Rus vatandaşı, Fransız aktör Gerard Depardieu ye verileceğine inanıyordu.


AA  30.06.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.