Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TURNALAR TÜKENMEDEN…

Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’nin, Anadolu’da yok olmak üzere olan turnaları kurtarmak için başlattığı projeye destek amacıyla bir araya gelen 19 usta sanatçı, “Gitme Turnam”adlı karma sergiyle 31 Ekim -16 Kasım 2013 tarihlerinde Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de olacak.

On binlerce yıldır Anadolu’da yaşayan Telli Turna artık bu topraklarda üremiyor. Dünyada sadece 20 çiftten az kalmış olan Anadolu Dağ Turnası’nı ise bizden sonraki nesillerin görememesi söz konusu. Oysaki turnalar, Anadolu ve Anadolu kültürünün en önemli simgesi…

Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’nin, Doğu ve Orta Anadolu’daki sazlıklarda yaşayan, aşırı otlatma, konvansiyonel tarım uygulamaları ve sulak alanların kurutulması sonucunda yaşam alanları yok edilen turnaları kurtarmak üzere sanatçılarla birlikte yürüttüğü proje, Feyziye Mektepleri Vakfı’nın da desteği ile Galeri Işık Teşvikiye’de hayat buluyor.

Nesli tükenmekten olan turnalar için; Mevlüt Akyıldız, Mustafa Ata, Ertuğrul Ateş, Zahit Büyükişliyen, Adil Can, Ahmet Çerkez, Handan Figen, Ergin İnan, Fevzi Karakoç, Şirin İskit Kanberi, Gülveli Kaya, Ekrem Kahraman, Gülsün Karamustafa, Komet, Bihrat Mavitan, Bahar Oskay, Erman Özbaşaran ve Süleyman Saim Tekcan gibi günümüz Türk resminin en önemli sanatçıları, derneğin ‘Turna Koruma Projesi’nde bir araya geliyor. Eserlerini “Gitme Turnam” adlı karma sergide sergileyecek olan sanatçılar, derneğin ‘Turna Koruma’ projesine de eserleriyle kaynak sağlayacak.

Sergide yok olmak üzere olan kelaynaklara dikkatimizi çeken ve ‘kuş ressamı’ olarak bilinen Salih Acar’ı hatırlamak için, onun da bir eserine de yer verilecek.


SH  29.10.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.