Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

GARY SMALL İSTANBUL’DA

NTV Yayınları etiketiyle basılan "Bir Psikiyatristin Gizli Defteri" adlı kitabın yazarları İstanbul'da. Şimdiye kadar 20'den fazla baskısı yapılan kitabın yazarları Gary Small ve Gigi Vorgan, NTV Yayınları’nın davetlisi olarak İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarla buluşacak.

Bayılan kız öğrenciler... Rüyalardaki düğün... Bitimsiz alışveriş...
Bunlar, NTV Yayınları etiketiyle basılan ''Bir Psikiyatristin Gizli Defteri''nden kimi başlıklar.
Şimdiye kadar 20'den fazla baskısı yapılan kitabın yazarları Gary Small ve Gigi Vorgan, NTV Yayınları'nın davetlisi olarak İstanbul'a geldi.

Kitabının gördüğü ilgiden bir hayli mutlu olduğunu ifade eden Small, eşiyle birlikte kaleme aldığı kitabında kendi karşılaştığı gerçek vakalardan yola çıkmış.

NTV'ye konuşan Gary Small bunu şu sözlerle ifade ediyor:
''Fikir editörümüzle ve yayıncıyla konuşurken çıktı ortaya, iyi bir iş çıkabileceğini düşündük. Editörümüzü de çok heyecanlandırdı ve bir psikiyatristin gözünden olaylara bakmanın ve onun kafasınnı içine girmenin eğlenceli olabileceğini düşündü. Eşim Gigi Vorgan'ın yardımlarıyla daha da girift bir hal aldı ve psikiyatristlerinde insan olduğunu gösteren, psikiyatrinin utanılacak bir şey olmadığını anlatan bir kitap oldu.

Hikayeler gerçek olaylara dayanıyor ama tabii ki karaklerleri korumak adına bazı bölümleri değiştirdik çünkü doktor-hasta arasındaki gizlilik ilkesini bozmak istemedik. Ama olaylar gerçektir ve bence kitabı inandırıcı yapan da bu.

KİTAPTA TOPLAM 15 VAKA YER ALIYOR

İnsanların ilgisini çekecek sıradışı vakalar arasından bir seçim yaptık bu yüzden herkese hitap eden bir kitap oldu. İnsan davranışının aşırılıklarını gösteriyoruz. Örneğin gözlerine baktığım için onunla seks yaptığımı iddia eden ya da iki kolu olduğu için kendini rahatsız hisseden hastalar gibi... Ayrıca okuyucu benim aklımda neler döndüğüne ve buradaki gizemi nasıl çözdüğüme de tanıklık ediyor. Bu çeşit vakalar insanların ilgisini çekiyor ama diğer bir açıdan baktığımızda bu aşırılıkların aslında hepimizin karşılaştığını da görebiliriz. Tabii ki ortalama bir insan kendi kolunu kesmek istemez ama aynaya baktığımızda saç kesimimizi değiştirmek ya da kırışıklıklarımızdan kurtulmak isteyebiliriz. Yani aslında bunların hepsi birçoğumuzun karşılaştığı problemler.

SMALL, İNSANLARIN PSİKİYATRİYE HALA MESAFELİ OLDUĞUNU KABUL EDİYOR

Bence birçok insan kendi başlarına çözemedikleri sorunları yüzünden utanç duyuyor. Bunun nedeni kendi başımızın çaresine bakmamızı gerektiren kültürel etkenler olabilir, özellikle de erkekler için. Genellikle yardım almak erkekler için kadınlar için olduğundan çok daha zor. Maço davranmamız ve her şeyi çözmemiz gerekiyor. Bu kısmen kültür yapısından kısmen de temel psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor,, belki de evrime bile dayalı olabilir. Kendini toparlar ve derine dalmadan sorunları hallederseniz yaşama şansınız yükselir. Bizim kitapta göstermeye çalıştığımız şey ise sorunlarınızın derinine inerseniz daha mutlu bir hayatınız olabileceği ve çok daha başarılı olabileceğiniz.''

'THE SOPRANOS'U ÇOK SEVİYORUM'

Small ile CNBC-e'nin sevilen dizisi The Sopranos'u da konuştuk: ''The Sopranos'u çok seviyorum çünkü her işini kendi halleden maço erkek klişesini çok güzel yansıtıyor ama bir yandan da aynı adamın kendini anlamak isteyen yumuşak bir tarafı var. Dizinin güzel yanı şu ki, Tony Soprano'yu yardım istemeye iten şey akli durumundan kaynaklanan belirtilerin onu bir anlamda sakatlıyor oluşu. Bayılmaya başlıyor, panik ataklar geçiriyor ve sebebini de anlamıyor. Çoğu zaman da böyle olur zaten. Yani insanlar gündelik hayatlarını etkileyen bazı belirtiler hissetmeye başlarlar ve o zaman yardım isterler.''

İnsan beyni üzerine de çalışmalar yapan Small, teknolojinin özellikle çocuklar üzerindeki etkilerine de değindi.

Small, ''Hem olumlu, hem de olumsuz yanları var. Olumlu, çünkü yeni teknolojiler hayatımızı çok kolaylaştırdı. Beyin de aslında yeni olanı sevmeye programlıdır zaten. Kötü yanıysa, genç beyinler hala gelişme aşamasında oluyor ve bu çocuklar hiç yüzyüze konuşmuyorlar. Hiç yüzünüze, gözünüzün içine bakmadıkları için sözel olmayan ipuçlarını anlamıyorlar. Araştırmalar duygusal ifadeleri daha az algılayabildiğimizi gösteriyor artık. Bana sorarsanız bir denge kurmak gerek, yani bir yandan insani ilişkilerimizi geliştirmeli bir yandan da teknolojik becerilerimizi mükemmelleştirmeliyiz'' diye konuştu.

İMZA GÜNLERİ

Gary Small, 1 Kasım Cuma saat 19.00'da D&R Kanyon'da, 2 Kasım Cumartesi saat 16.30'dan itibaren ise TÜYAP Kitap Fuarı'nda NTV Yayınları standında kitaplarını imzalayacak.


ntvmsnbc  30.10.2013

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.