Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ŞİİR GİBİ FOTOĞRAFLARLA 40 YIL

Ömrünü, ''an''ları fotoğraflarla yansıtmaya adayan sanatçı İbrahim Demirel, fotoğraf karelerinde yalnız gerçekliği sunmuyor; tıpkı bir ressam gibi onu biçimlendirip, bakanları somuttan soyuta doğru bir yolculuğa sürüklüyor.
Duyguyu, rengi ve anı baştan sona bir şiir gibi estetik dille fotoğraf karelerine taşıyan Demirel, eserleriyle, var olanla imgenin insanın ruhunda yeniden bütünleşmesini sağlayarak doğaya bakanları yeniden düşünmeye sevk ediyor. Demirel'in fotoğraflarında, gerçekle düş dünyasının hakikatle hayalin birbirine girdiği, kesinliklerin yok olduğu yeni bir dünya başlıyor.
Kendisine ''Fotoğrafçı'' denmesi ''zulüm gibi'' gördüğün ifade ederek, yaptıklarının sanat olduğunu vurgulayan Demirel, ''herkesin diline 'fotoğraf çekme' tabirinin yerleştiğini ama bu işin ''çekmek'' değil, ''yapmak'' fiiliyle ifade edilebileceğini'' söyledi.
Sanat olması için yapılanın bir üslubu, tarzı olması gerektiğini ama Türkiye'de fotoğrafta bunun henüz yerleşmediğini belirten Demirel, ''Dünyada fotoğraf ve resimde, o fotoğraf ve resme bakıldığında, altında bir yazı olmadan kime ait olduğu fark edilir, çünkü bir üslup ve kişiliği vardır. Türkiye'de bu yok'' dedi.


A.A  10.02.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.